Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) nəzdində yaradılan “Psixologiya Klubu”nun açılışı keçirilib.
Tədbirdə əvvəlcə klubun yaradılmasının məqsədi və qarşıya qoyulan vəzifələr barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, klubun fəaliyyəti tələbələrə psixoloji mövzularda bilik vermək, psixologiya ilə bağlı müxtəlif mövzularda müzakirələr təşkil etməkdən ibarətdir. Həmçinin, klub tələbələrə psixoloji mövzularda aparılan elmi tədqiqatlarla tanış olmaq imkanı yaradacaq, eləcə də şəxsi həyat və sosial mühitlə bağlı problemlər yarandıqda psixoloji məsləhət xidməti göstərəcək.
Daha sonra klubun ilk təliminə dəvət olunan qonaqlar psixoloji mövzularda çıxışlar ediblər.
Psixoloq Samirə Bağırova “Stressdən qurtulma yolları və pozitiv psixologiyanın qazanılması” mövzusunda çıxış edərək stresin insan sağlamlığına vurduğu zərərdən danışıb. O, gərginliyin azaldılması ilə bağlı müxtəlif elmi və praktik yanaşmaları diqqətə çatdırıb və gənclərə pozitiv emosiyalara yönəlməyin əhəmiyyəti barədə bir sıra tövsiyələr verib.
Ardınca “PHI Creative Agency”nin təsisçisi, psixoloq Fidan Namazova “Qorxu ilə mübarizə üsulları” mövzusunda çıxış edib və qorxunun nəticələri barədə məlumat verib. Psixoloq insanın həyatına, qərarlarına və seçimlərinə mənfi təsir göstərən qorxu faktoruna qarşı sadə mübarizə yollarını nümayiş etdirib.

Opening of “Psychology Club” at BEU
The opening of the “Psychology Club” established under the Baku Engineering University (BEU) Student Youth Organization (TGT) has been held.
At the event, information was first provided about the purpose of the club’s establishment and its responsibilities. It was stated that the club will educate students on psychological topics and organize discussions on various topics related to psychology. The club will also provide students with the opportunity to familiarize themselves with scientific research conducted on psychological topics, as well as provide psychological advice to students in case of any problems related to their personal life and social environment.
Later, guests invited to the club’s first training session made speeches on psychological topics.
Psychologist Samira Baghirova spoke on the topic of “Ways to get rid of stress and gain positive psychology” and touched upon the harm that stress causes to human health. She brought to the attention of existing scientific and practical approaches to various methods of relieving tension and gave young people a number of recommendations on the importance of focusing on positive emotions.
Afterwards, the founder of “PHI Creative Agency”, psychologist Fidan Namazova delivered a speech on the topic “Methods of combating fear” and brought to attention information about the consequences of fear. The psychologist showed simple ways to combat the fear factor, which negatively affects a person’s life, decisions, and choices.