Memarlıqda erqonomik yanaşmalarla bağlı seminar və açıq dərs
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Memarlıq” ixtisasının IV kurs tələbələrinin iştirakı ilə müasir memarlıqda erqonomik, duyusal yanaşmalara həsr olunan seminar və açıq dərs təşkil edilib.
BMU-nun dosenti, “Memarlıq erqonomikası” fənninin müəllimi Arzu Məmmədova çıxış edərək tələbələrin müasir memarlıqda erqonomika, məkanın duyusal qavranılması, insan-məkan münasibətləri ilə bağlı apardığı araşdırma və təhlilləri diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, bu istiqamət müasir şəhərsalma və memarlıq praktikası baxımından hazırda ölkəmiz üçün aktuallıq kəsb edir.
Sonra tələbələr “Memarlıq erqonomikası” fənni çərçivəsində hazırladıqları təqdimatla çıxış ediblər. Təqdimatlarda memarlıq və şəhərsalma kontekstində məkanın ruhunu formalaşdıran amillərdən, şəhərlərin özünəməxsus xarakterinin insanlarla həmin məkan arasındakı emosional bağlılığı gücləndirməsindən geniş bəhs olunub. Bildirilib ki, vizual estetikadan sonra məkanı yaşadan, ona nəfəs verən və insan hisslərinə toxunan elementlər memar və dizaynerlər üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Gələcəyin memarları, həmçinin ötən il ölkəmizdə keçirilmiş COP29 beynəlxalq tədbiri çərçivəsində müzakirə olunan aktual mövzulara toxunub və dayanıqlı, ekoloji yönümlü memarlığın əhəmiyyətini önə çəkiblər.
Sonda müəllim və tələbələr memarlığın duyusal tərəfi, məkanın insan üzərində yaratdığı emosional təsirlər və müasir memarlıq yanaşmaları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar.

Seminar and Open Lesson on Ergonomic Approaches in Architecture Held at BEU
A seminar and open lesson dedicated to ergonomic and sensory approaches in modern architecture were organized at Baku Engineering University (BEU) with the participation of fourth-year students of the "Architecture" specialization.
BEU Associate Professor and instructor of the "Architecture Ergonomics" course, Arzu Mammadova, delivered a presentation, highlighting students' research and analyses on ergonomics in modern architecture, sensory perception of space, and human-space relationships. It was noted that this direction is currently relevant for our country in terms of modern urban planning and architectural practice.
Subsequently, students presented their work prepared within the framework of the "Architecture Ergonomics" course. The presentations extensively discussed factors that shape the spirit of space in the context of architecture and urban planning, and how the distinctive character of cities strengthens the emotional connection between people and that space. It was noted that after visual aesthetics, elements that bring space to life, breathe into it, and touch human feelings hold special significance for architects and designers.
The future architects also touched upon topical issues discussed within the framework of COP29, an international event held in our country last year, and emphasized the importance of sustainable, ecologically-oriented architecture.
At the end, teachers and students held extensive discussions on the sensory aspect of architecture, the emotional effects that space creates on humans, and modern architectural approaches.