Koreyada BMU-İNHA İDP üzrə Rəhbər Komitənin növbəti iclası keçirilib
Koreya (Cənubi) Respublikasında Bakı Mühəndislik Universiteti ilə İNHA Universiteti arasında icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramı (BMU-İNHA İDP) üzrə Rəhbər Komitənin növbəti iclası keçirilib.
İclasda çıxış edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev ötən dövrdə proqram çərçivəsində görülən işləri vurğulayıb. BMU-İNHA İDP-nin “2019-2023-cü illər üzrə Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2020-ci ildən icra olunduğunu xatırladan rektor Prezident İlham Əliyevin ötən il imzaladığı müvafiq sərəncamla proqramın icra müddətinin 2030-cu ilədək uzadıldığını bildirib. Qeyd olunub ki, bu, ölkəmizin müasir və innovativ kadr potensialının gücləndirilməsi, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində strateji hədəflərin davamlılığını sübut edir.
Hazırda İDP çərçivəsində 114 tələbənin İNHA Universitetində 4-cü kursda təhsillərini davam etdirdiklərini söyləyən Yaqub Piriyev tələbələrin qarşılaşdığı problemlər, təhsilin təşkili, o cümlədən növbəti məzun buraxılışı məsələlərinə toxunub, onların həlli istiqamətində əməli tədbirlərə başlanılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra iclasın gündəliyinə daxil olan məsələlər barədə BMU-İNHA İDP-nin direktoru Humay Cəfərli geniş təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda ötən ilin maliyyə hesabatı, 2026-cı il qəbul cədvəli, TOPİK testinin nəticələri, xüsusi halları olan tələbələr barədə müzakirə, 2025/2026-cı tədris ilinin payız semestri üzrə tədris nəticələri, 2026-cı təqvim ili üzrə planlaşdırılan fəaliyyətlər, həmçinin müqavilənin 2-ci mərhələsi barədə Rəhbər Komitə üzvlərinə məlumat verilib.
Görüşdə BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül, maliyyə-təsərrüfat işləri üzrə prorektoru Mikayıl Zeynalov və Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Nicat Məmmədli çıxış ediblər.
Dövlət Proqramı İdarəetmə Qrupunun rəhbəri Qədir Xəlilov və İkili diplom proqramları üzrə layihə rəhbəri Aytən Şadlinskaya isə iclasda onlayn formatda iştirak edərək müzakirələrə qoşulublar.
Digər çıxış və müzakirələrin ardınca müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Xatırladaq ki, “İnformasiya texnologiyaları”, “Elektronika mühəndisliyi”, “Elektrik mühəndisliyi” və “İnşaat mühəndisliyi” ixtisasları üzrə icra olunan və 3+1 modelinə əsaslanan BMU-İNHA İDP çərçivəsində ötən ildən etibarən yeni ixtisas istiqamətləri üzrə qəbul aparılır. Hazırda proqram üzrə “Kompüter elmləri” (Süni intellekt mühəndisliyi), “Data analitikası” (Data elmləri), “İnformasiya texnologiyaları” və “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisaslarında tələbə hazırlığı həyata keçirilir.
İDP çərçivəsində hazırda layihənin hər iki mərhələsi üzrə ümumilikdə 329 tələbə təhsil alır. Bu zamana qədər proqramdan 143 nəfər məzun olub. İNHA Universitetində 4-cü tədris ili üzrə təhsil alan 114 tələbə isə bu ilin yay aylarında növbəti məzunlar kimi Azərbaycana dönəcəklər.

Next Steering Committee Meeting of BEU-INHA DDP Held in Korea
The next meeting of the Steering Committee for the international joint degree programme (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and INHA University has been held in the Republic of Korea (South).
Addressing the meeting, BEU Rector Yagub Piriyev highlighted the work carried out within the framework of the programme over the preceding period. Recalling that the BEU-INHA DDP has been implemented since 2020 under the "State Programme for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System of the Republic of Azerbaijan for 2019–2023," the Rector noted that the programme's implementation period has been extended until 2030 by a relevant decree signed by President Ilham Aliyev last year. It was noted that this demonstrates the continuity of strategic objectives aimed at strengthening the country's modern and innovative human capital potential, as well as expanding the international cooperation opportunities of higher education institutions.
Stating that 114 students are currently continuing their studies in the 4th year at INHA University under the DDP, Yagub Piriyev touched upon the challenges faced by students, the organisation of education, and matters relating to the upcoming graduation cohort, emphasising the necessity of initiating practical measures toward their resolution.
Subsequently, BEU-INHA DDP Director Humay Jafarli delivered a detailed presentation on the items included in the meeting's agenda. The presentation provided Steering Committee members with information on the financial report for the previous year, the 2026 admissions schedule, TOPIK test results, a discussion of students with special circumstances, academic outcomes for the autumn semester of the 2025/2026 academic year, planned activities for the 2026 calendar year, as well as the second phase of the agreement.
Also addressing the meeting were BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul, Vice-Rector for Financial and Economic Affairs Mikayil Zeynalov, and Nijat Mammadli, Chairman of the Board of the Education Development Fund.
Qadir Khalilov, Head of the State Programme Management Group, and Ayten Shadlinskaya, Project Manager for Joint Degree Programmes, participated in the meeting online and joined the discussions.
Following further remarks and discussions, the relevant decisions were adopted.
It is to be recalled that, under the BEU-INHA DDP - which is implemented on the basis of a 3+1 model across the specialisations of Information Technologies, Electronics Engineering, Electrical Engineering, and Civil Engineering -admissions in new specialisation fields have been conducted since last year. The programme currently provides training in the specialisations of Computer Science (Artificial Intelligence Engineering), Data Analytics (Data Science), Information Technologies, and Electrical and Electronics Engineering.
A total of 329 students are currently enrolled in the DDP. To date, 143 graduates have completed the programme. The 114 students undertaking their 4th year of study at INHA University are set to return to Azerbaijan as the next cohort of graduates during the summer months of this year.