BMU tələbəsi beynəlxalq müsabiqədə III yeri qazanıb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Mühəndislik fakültəsinin “Mexanika mühəndisliyi” ixtisasının I kurs tələbəsi Nəzrin Həmidova “Falling Walls Lab Azerbaijan” beynəlxalq müsabiqəsində III yerə layiq görülüb.
Müsabiqə Azərbaycan Texniki Universiteti və Almaniya Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda ikinci dəfə keçirilib.
Nəzrin Həmidova müsabiqədə “Breaking the Wall of Runway Emissions” başlıqlı SRAF (Sustainable Runway Air Filtration) layihəsi ilə çıxış edib. Layihədə aeroportların uçuş-enmə zolaqlarında yaranan karbon qazı (CO2), metan (CH4) və azot oksidi (N2O) kimi zərərli qazların mikrodalğa desorbsiyası texnologiyası vasitəsilə mənbəyində tutulması və neytrallaşdırılması təklif olunur.
Layihə ekoloji cəhətdən daha dayanıqlı aviasiya həllərinin hazırlanmasına yönəlib. Hazırda layihənin təkmilləşdirilməsi və praktik tətbiqi istiqamətində işlərin davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “Falling Walls Lab” dünyanın 100-dən çox ölkəsində keçirilən beynəlxalq innovasiya platformasıdır. Müsabiqə gənc tədqiqatçılara, innovatorlara elmi ideya və layihələrini üç dəqiqəlik təqdimat formatında beynəlxalq münsiflər heyəti, eləcə də auditoriyaya təqdim etmək imkanı yaradır.

Nazrin Hamidova, a first-year student in the Mechanical Engineering program at the Faculty of Engineering of Baku Engineering University (BEU), has been awarded third place at the "Falling Walls Lab Azerbaijan" international competition.
The competition was held in Baku for the second time, jointly organized by Azerbaijan Technical University and the German Academic Exchange Service (DAAD).
Nazrin Hamidova presented her SRAF (Sustainable Runway Air Filtration) project, titled "Breaking the Wall of Runway Emissions." The project proposes the capture and neutralization of harmful gases - such as carbon dioxide (CO2), methane (CH4), and nitrous oxide (N2O) — generated at airport runways at the source, through microwave desorption technology.
The project is aimed at developing more environmentally sustainable aviation solutions. Work is currently planned to continue in the direction of refining and practically implementing the project.
It should be noted that "Falling Walls Lab" is an international innovation platform held in more than 100 countries worldwide. The competition provides young researchers and innovators with the opportunity to present their scientific ideas and projects to an international jury and audience in a three-minute presentation format.