BMU tələbələrinin istehsalat təcrübəsi başlayıb
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) sonuncu kursda təhsil alan tələbələrin istehsalat təcrübəsinə start verilib.
16 fevral-04 iyul tarixlərini əhatə edən təcrübə proqramı tələbələrin nəzəri biliklərinin praktik bacarıqlara çevrilməsini və əmək bazarına inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə təşkil olunub.
Cari ildə İnformasiya və kompüter texnologiyaları, İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik fakültələrindən, ümumilikdə 710 tələbə istehsalat təcrübəsində iştirak edir. Təcrübə proqramı ölkənin aparıcı dövlət qurumları və nüfuzlu şirkətlərində təşkil olunub. Bunlara Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Kənd Təsərrüfatı nazirlikləri, SOCAR-ın müəssisələri, “Azərenerji”, “Azərişıq”, Bakı Metropoliteni, “BakuBus” “AzVirt”, “ADSEA”, “Baku Steel Company”, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarəti Limanı, Abşeron Logistika Mərkəzi, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutu, “Azertexnolayn”, Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu, “Azərsun Holdinq”, “Azərsu”, Azərtürk Bank, “METAK”, Bank of Baku, Kapital Bank, “Aztelekom”, AZCON Holding, həmçinin digər dövlət və özəl müəssisələr daxildir.
Bundan əlavə, BMU ilə yeni əməkdaşlıq memorandumu imzalamış BS Avtomatika MMC və V.Y.Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunda 20 tələbənin təcrübə keçməsi planlaşdırılıb.
“Riyaziyyat və informatika” ixtisasında təhsil alan 30 tələbə isə təcrübələrinə Landau Məktəbi, Yaşam Məktəbi, İdrak və Hədəf liseylərində başlayıblar.
Magistratura səviyyəsində təhsil alan II kurs tələbələri üçün isə elmi-tədqiqat (19 fevral-19 mart) və elmi-pedaqoji (27 mart-22 aprel) təcrübələr təşkil olunacaq. Bu təcrübə proqramında, ümumilikdə 176 magistrantın iştirakı nəzərdə tutulur.
Təcrübə proqramı tələbələrin peşəkar mühitlə daha sıx inteqrasiyasına, əmək bazarının tələblərinə uyğun kompetensiyaların formalaşdırılmasına və universitet-sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsinə xidmət edir.

BEU Students Begin Industrial Internship
Covering the period from 16 February to 04 July, the internship program is organized with the aim of transforming students’ theoretical knowledge into practical skills and ensuring their integration into the labor market.
In the current year, a total of 710 students from the Faculties of Information and Computer Technologies, Economics and Management, and Engineering are participating in industrial internships. The program is organized at leading state institutions and reputable companies across the country. These include the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, the Ministry of Agriculture, SOCAR enterprises, “Azerenerji,” “Azerishiq,” Baku Metro, “BakuBus,” “AzVirt,” “ASWRA,” “Baku Steel Company,” Baku International Sea Trade Port, Absheron Logistics Center, Azerbaijan Food Safety Institute, “Azertexnolayn,” Veysəloğlu Companies Group, “Azersun Holding,” “Azersu,” Azer-Turk Bank, “METAK,” Bank of Baku, Kapital Bank, “Aztelekom,” AZCON Holding, as well as other public and private institutions.
In addition, internships for 20 students are planned at BS Avtomatika LLC and the V.Y. Akhundov Research Institute of Medical Prophylaxis, with which BEU has recently signed new memorandums of cooperation.
Meanwhile, 30 students majoring in “Mathematics and Informatics” have begun their internships at Landau School, Yasham School, Idrak Lyceum, and Hedef Lyceum.
For second-year master’s students, research internships (19 February–19 March) and scientific-pedagogical internships (27 March–22 April) will be organized. Overall, participation of 176 master’s students is envisaged in this internship program.
The internship program serves to enhance students’ closer integration into the professional environment, to develop competencies in line with labor market requirements, and to strengthen university–industry cooperation.