BMU tələbələri robotik kodlama yarışında I yerin qalibi olub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”, “Bilişim Vadisi” və “SAHA Robotics” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə gənclər arasında keçirilən “RoboCode III” robotik kodlama yarışında qalib olublar.
İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin 2-ci kurs tələbələri Efşan Sətiyev və Abbas Abusətdarovun təmsil olunduğu “Qızılbaş” komandası 1-ci yeri qazanıb. Efşan Sətiyevin kapitan olduğu komanda yarışmada “Precisiondrop” (Aİ inteqrasiyalı yarı-avtonom yük buraxma dronu) layihəsi ilə çıxış ediblər.
Xatırladaq ki, yarışmada fakültənin digər tələbələri Şahnabat Rüstəmova, Rəhman Cavziyev və Mühəndislik fakültəsinin tələbələri Ülvü Mahmudov, Nəzrin Həmidovadan ibarət komandanın yerinə yetirdiyi həll isə III yerə layiq görülüb.
Robotik kodlama düşərgəsi gənclərin robototexnika, avtomatlaşdırma və avtonom sistemlər sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, onların  “ROS” (Robot Operating System) ekosisteminə çıxışını asanlaşdırmaq məqsədi daşıyıb. Yarışmanın final mərhələsinə 5 komanda vəsiqə qazanıb və onların hazırladığı layihələr münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.

Students of Baku Engineering University (BEU) have claimed victory at the "RoboCode III" robotic coding competition held among youth, jointly organized by the Innovation Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President, "Bilişim Vadisi," and "SAHA Robotics."
The "Qizilbash" team, represented by second-year students of the Faculty of Information and Computer Technologies Efshan Satiyev and Abbas Abusatdarov, took first place. The team, captained by Efshan Satiyev, competed with the "Precisiondrop" project — a semi-autonomous AI-integrated cargo release drone.
It is worth noting that a team comprising other students from the same faculty — Shahnabat Rustemova and Rahman Cavziyev — along with students from the Faculty of Engineering — Ulvu Mahmudov and Nazrin Hamidova — was awarded third place for their solution.
The robotic coding camp aimed to develop participants' knowledge and skills in robotics, automation, and autonomous systems, as well as to facilitate their access to the ROS (Robot Operating System) ecosystem. Five teams qualified for the final stage of the competition, and their projects were evaluated by a panel of judges.