BMU tələbələri “RobotChallenge Azerbaijan 2026” yarışında uğur qazanıblar
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri Gənclər və İdman Nazirliyi və “Azercell Telecom”un dəstəyi, 4SİM, KOBİA, İNNOLAND, İnnovasiyalar Mərkəzi, “Azercosmos” və “STEAM Azərbaycan”ın tərəfdaşlığı ilə keçirilən “RobotChallenge Azerbaijan 2026” beynəlxalq texnologiya yarışının yerli mərhələsində uğurlu nəticələr əldə ediblər.
Tədbirdə 600-dən çox iştirakçı və 200-dən artıq komanda müxtəlif kateqoriyalar üzrə innovativ layihələr və texniki bacarıqlarını nümayiş etdirərək yüksək nəticələr uğrunda mübarizə aparıblar.
Yarışın nəticələrinə əsasən, BMU tələbələrindən ibarət “Linex” komandası (Ayxan İsgəndərzadə-Elektrik və elektronika mühəndisliyi, Fatimə Hüseynova - Kompüter elmləri, Ömər Davudov - Kompüter elmləri) Line Follower Adult kateqoriyasında II yerə layiq görülüb. Bu kateqoriya üzrə robotlar qara xətti ən qısa müddətdə izləyərək marşrutu tamamlama sürətinə görə qiymətləndirilib.
Eyni kateqoriya üzrə çıxış edən “Pathix” komandası (Nəzrin Həmidova- Mexanika mühəndisliyi, Firəngiz İbrahimova - BMU-İNHA ikili diplom proqramı Elektrik mühəndisliyi, Fidan Əzimova - Azərbaycan Aviasiya Akademiyası, Robotexnika) yüksək nəticə göstərərək III yeri qazanıb. Komanda 5 komanda arasında keçirilən yarışda yüksək sürət və dəqiqlik nümayiş etdirib.
Freestyle Adult kateqoriyasında isə BMU-İNHA ikili diplom proqramının “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasının III kurs tələbəsi Tahirə Bəylərovanın rəhbərlik etdiyi “JoshuaTech” komandası (Aşurbəy Məmmədzadə, Emil Hacıyev) 14 komanda arasında III yerə layiq görülüb. Komandanın təqdim etdiyi layihə mədənlərin real vaxt rejimində analizini aparan, xəritələşdirmə həyata keçirən və mümkün risklər barədə əvvəlcədən xəbərdarlıq edən sənaye tipli hörümçək robotu olub. Robotun çoxistiqamətli hərəkət edə bilən mexaniki dizaynı layihənin əsas fərqləndirici xüsusiyyəti kimi qiymətləndirilib.
Yarış çərçivəsində BMU-İNHA İDP tələbələri, həmçinin könüllü qismində təşkilati dəstək göstəriblər. Ümumilikdə 7 əsas və 5 alt kateqoriya üzrə keçirilən müsabiqədə 36 komanda mükafatçılar sırasına daxil olub.
BMU tələbələrinin qazandığı uğurlar universitet tələbələrinin robototexnika, innovasiya və mühəndislik istiqamətlərindəki yüksək bilik və bacarıqlarını, eləcə də böyük potensialını bir daha təsdiq edir.

Students of Baku Engineering University (BEU) have achieved successful results at the local stage of the "RobotChallenge Azerbaijan 2026" international technology competition, held with the support of the Ministry of Youth and Sports and Azercell Telecom, in partnership with 4SİM, KOBIA, İNNOLAND, the Innovation Center, Azercosmos, and STEAM Azerbaijan.
More than 600 participants and over 200 teams competed for top results at the event, showcasing innovative projects and technical skills across various categories.
According to the competition results, the "Linex" team, made up of BEU students (Aykhan Isgandarzadeh – Electrical and Electronics Engineering, Fatima Huseynova – Computer Science, Omar Davudov – Computer Science), was awarded second place in the Line Follower Adult category. In this category, robots were evaluated based on the speed at which they completed the route by following the black line in the shortest possible time.
The "Pathix" team (Nazrin Hamidova – Mechanical Engineering, Farangiz Ibrahimova – Electrical Engineering, BEU-INHA dual state program, Fidan Azimova – Azerbaijan Aviation Academy, Robotics), competing in the same category, achieved a strong result and won third place. Among five competing teams, the team demonstrated high speed and precision.
In the Freestyle Adult category, the "JoshuaTech" team (Ashurbey Mammadzadeh, Emil Hajiyev), led by Tahira Beylarova, a third-year student in Electronics Engineering under the BEU-INHA dual diploma program, was awarded third place among 14 teams. The project presented by the team was an industrial-type spider robot capable of conducting real-time analysis of mines, performing mapping, and providing early warnings of potential risks. The robot's mechanical design, capable of multi-directional movement, was assessed as the project's key distinguishing feature.
As part of the competition, BEU-INHA Dual Diploma Program students also provided organizational support as volunteers. In total, the competition was held across 7 main and 5 sub-categories, with 36 teams ranking among the winners.
The achievements of BEU students once again confirm the university's students' high level of knowledge and skills in the fields of robotics, innovation, and engineering, as well as their great potential.