BMU tələbələri “RoboCode III” robotik kodlama yarışında qalib olublar
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri gənclər arasında təşkil olunan “RoboCode III” robotik kodlama düşərgəsində uğurla iştirak edərək qaliblər sırasında yer alıblar.
Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”, “Bilişim Vadisi” və “SAHA Robotics” şirkətinin birgə təşkilatçılığı, Expressbank-ın sponsorluğu ilə həyata keçirilən düşərgə çərçivəsində iştirakçı komandalar müxtəlif innovativ prototiplər hazırlayıblar. Final mərhələsinə vəsiqə qazanan 5 komandanın layihəsi münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.
Yarışın nəticələrinə əsasən, BMU-nun İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin tələbələri Şahnabat Rüstəmova, Rəhman Cavziyev və Mühəndislik fakültəsinin tələbələri Ülvü Mahmudov, Nəzrin Həmidovadan ibarət komandanın yerinə yetirdiyi həll III yerə layiq görülüb.
Düşərgənin əsas məqsədi gənclərin robototexnika, avtomatlaşdırma və avtonom sistemlər sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, onların  “ROS” (Robot Operating System) ekosisteminə çıxışını asanlaşdırmaqdır. Bununla yanaşı, proqram çərçivəsində iştirakçıların innovativ layihələr üzərində işləməsinə dəstək göstərilməsi və bu sahədə karyera imkanlarının genişləndirilməsi də prioritet istiqamətlər sırasındadır.

Students of Baku Engineering University (BEU) have successfully participated in the "RoboCode III" robotic coding camp organized for youth, placing among the winners.
Held jointly by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President, "Innovation Center," "Bilişim Vadisi," and "SAHA Robotics," and sponsored by Expressbank, the camp saw participating teams develop a variety of innovative prototypes. The projects of the 5 teams that qualified for the final stage were evaluated by a panel of judges.
Based on the competition results, the team comprising Shahnabar Rustamova and Rahman Javziyev from the Faculty of Information and Computer Technologies, and Ulvu Mahmudov and Nazrin Hamidova from the Faculty of Engineering at BEU was awarded third place.
The primary objective of the camp is to develop young people's knowledge and skills in robotics, automation, and autonomous systems, as well as to facilitate their access to the ROS (Robot Operating System) ecosystem. Additionally, supporting participants in working on innovative projects and expanding career opportunities in the field are among the program's priority directions.