BMU tələbələri bədii yaradıcılıq müsabiqə-festivalının yekun konsertində çıxış ediblər
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri ali təhsil müəssisələri arasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr edilən bədii yaradıcılıq müsabiqə-festivalının yekun konsertində çıxış ediblər.
Heydər Əliyev Sarayında Elm və Təhsil Nazirliyi və Elm və Təhsil İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə dövlət rəsmiləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, Milli Məclisin deputatları, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, müəllimlər və tələbələr iştirak ediblər.
BMU tələbələri yekun konsertdə rəqs nömrələri, bədii qiraət və musiqi ifaları ilə çıxış edərək öz yaradıcılıq bacarıqlarını sərgiləyiblər.
Konsert proqramında ali məktəb tələbələrinin ifasında Ulu Öndərə ithaf olunmuş mahnılar səsləndirilib, bədii qiraət, habelə müxtəlif rəqs kompozisiyaları təqdim edilib.
Müsabiqə-festivalın ilk mərhələsində 26 ali təhsil müəssisəsində keçirilən seçim turlarında 2 minə yaxın tələbə arasından 576 nəfər növbəti mərhələyə vəsiqə qazanıb.
İkinci mərhələdə peşəkar münsiflər heyətinin qiymətləndirməsi əsasında finala vəsiqə qazanan iştirakçılar yekun konsertdə çıxış etmək imkanı əldə ediblər.
Final iştirakçılarının çıxışları Xalq artistləri Gülyanaq Məmmədova, Samir Cəfərov, Təranə Muradova, Əməkdar incəsənət xadimləri Baba Vəziroğlu və Hafiz Quliyev, Əməkdar artist Rəşad Həşimov və ustad tarzən Arslan Növrəslinin də yer aldığı nüfuzlu münsiflər heyəti tərəfindən dəyərləndirilib.
Festival gənclər arasında bədii yaradıcılığa marağı artırmaq, onların yaradıcı potensialını inkişaf etdirmək, asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə dəstək vermək, milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığı möhkəmləndirmək və istedadlı gəncləri üzə çıxarmaq məqsədi daşıyır.
Müsabiqə-festivalın qalibləri yekun konsertin nəticələrinə əsasən müəyyən edilərək Fəxri fərman və hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqlar.

BEU Students Perform at Final Concert of Artistic Creativity Competition-Festival
Students of Baku Engineering University (BEU) performed at the final concert of the artistic creativity competition-festival dedicated to the 103rd birth anniversary of National Leader Heydar Aliyev, held among higher education institutions.
The event, organized jointly by the Ministry of Science and Education and the Republic Committee of the Trade Union of Science and Education Workers at the Heydar Aliyev Palace, was attended by government officials, heads of higher education institutions, members of the Milli Majlis, prominent figures of culture and art, teachers, and students.
BEU students showcased their creative talents at the final concert with dance numbers, dramatic recitations, and musical performances.
The concert program featured songs dedicated to the Great Leader performed by university students, along with dramatic recitations and various dance compositions.
During the first stage of the competition-festival, selection rounds were held at 26 higher education institutions, with 576 participants advancing to the next stage out of nearly 2,000 students.
In the second stage, participants who qualified for the final based on the evaluation of a professional jury had the opportunity to perform at the closing concert.
Final performances were evaluated by an esteemed jury that included People's Artists Gulyanag Mammadova, Samir Jafarov, and Tarana Muradova, Honored Art Workers Baba Vaziroghlu and Hafiz Guliyev, Honored Artist Rashad Hashimov, and master tar player Arslan Novrasli.
The festival aims to increase interest in artistic creativity among young people, develop their creative potential, support the productive organization of their leisure time, strengthen attachment to national and moral values, and identify talented youth.
The winners of the competition-festival will be determined based on the results of the final concert and will be awarded with Certificates of Honor and gifts.