BMU təhsil-təlim-məşğulluq platformasında təmsil olunub
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təşkilatçılığı və KVET Əlavə Təhsil Mərkəzinin tərəfdaşlığı ilə keçirilən “Təhsil-təlim-məşğulluq-sənaye: şəbəkələşmə görüşü” adlı tədbirdə öz stendi ilə təmsil olunub.
Tədbir çərçivəsində ali təhsil müəssisələri üçün təşkil olunan sərgidə universitetin Müəssisələrlə əlaqələr və karyera mərkəzi və Texnoparkının əməkdaşları, o cümlədən yüksək nəticə göstərən tələbələri iştirak ediblər.
BMU-nun təhsil proqramları, tələbələr üçün yaradılan karyera imkanları, sənaye ilə əməkdaşlıq istiqamətində həyata keçirilən layihələr, eləcə də innovasiya və sahibkarlığın inkişafına yönəlmiş fəaliyyətlər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verilib. Habelə tələbə və məzunların əmək bazarına inteqrasiyasına xidmət edən təşəbbüslər təqdim olunub, işəgötürənlərlə mümkün əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. BMU Texnoparkında innovasiya ekosisteminin inkişafı, startap fəaliyyətləri və texnoloji layihələr haqqında iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Bununla yanaşı, müxtəlif sahələrdə yüksək nailiyyətlər əldə etmiş tələbələrlə işəgötürənlər arasında əlaqələr qurulub.
Tədbirin əsas məqsədi karyera ekosisteminin əsas tərəflərini bir araya gətirərək əmək bazarının çağırışlarına uyğun birgə həllərin formalaşdırılmasına, təhsil-məşğulluq-sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsinə və karyera inkişafı istiqamətində uğurlu təcrübələrin paylaşılmasına töhfə vermək olub.
Açılış nitqi ilə Dövlət Məşğulluq Agentliyinin sədri Hasil Abbasov, təhsil, insan kapitalının inkişafı və beynəlxalq sertifikatlaşdırma üzrə ekspert Emin Ağayev çıxış ediblər.
BMU əməkdaşlarının yaxından iştirak etdiyi tədbirə dövlət və özəl sektorun insan resursları üzrə rəhbər şəxsləri və mütəxəssisləri ilə yanaşı, ali təhsil müəssisələrinin karyera mərkəzlərinin rəhbərləri, karyera planlaması və peşəyönümü sahəsində fəaliyyət göstərən müəllimlər, həmçinin sənaye və istehsalat müəssisələrinin nümayəndələri qatılıblar. Tədbir çərçivəsində “Praktik bacarıqların inkişafı: nəzəri təlimdən tətbiqyönümlü hazırlığa keçid” mövzusunda panel müzakirə, həmçinin, iştirakçıların interaktivliyini təmin etmək məqsədilə intellektual komanda oyunu, eləcə də “Karyera həlləri vörkşopu” və təcrübə mübadiləsi sessiyaları keçirilib.

Baku Engineering University (BEU) was represented with its own stand at the event titled "Education-Training-Employment-Industry: Networking Meeting," organized by the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, in partnership with the KVET Additional Education Center.
As part of the event, employees of the university's Enterprise Relations and Career Center and Technopark, including high-achieving students, took part in the exhibition organized for higher education institutions.
Participants were provided with detailed information about BEU's educational programs, career opportunities created for students, projects implemented in cooperation with industry, as well as activities aimed at the development of innovation and entrepreneurship. Initiatives serving the integration of students and graduates into the labor market were also presented, and prospects for potential cooperation with employers were discussed. Participants' questions about the development of the innovation ecosystem, startup activities, and technological projects at BEU's Technopark were answered. In addition, connections were established between employers and students who have achieved high results in various fields.
The main purpose of the event was to bring together the key stakeholders of the career ecosystem in order to contribute to the formation of joint solutions adapted to the challenges of the labor market, the strengthening of education-employment-industry cooperation, and the sharing of successful practices in career development.
The opening speech was delivered by Hasil Abbasov, Chairman of the State Employment Agency, and Emin Agayev, an expert in education, human capital development, and international certification.
The event, in which BEU employees took an active part, was attended by senior officials and specialists in human resources from the public and private sectors, as well as heads of career centers of higher education institutions, instructors working in the field of career planning and vocational guidance, and representatives of industrial and manufacturing enterprises. As part of the event, a panel discussion on the topic "Development of Practical Skills: Transition from Theoretical Training to Application-Oriented Preparation" was held, along with an intellectual team game aimed at ensuring participant interactivity, as well as a "Career Solutions Workshop" and experience-sharing sessions.