BMU rektoru Azərbaycanın Koreyadakı səfirliyində olub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev Koreya (Cənubi) Respublikasına səfəri çərçivəsində Azərbaycanın bu ölkədəki səfirliyində olub.
Görüşdə səfir Ramin Həsənov BMU nümayəndə heyətini qarşılamaqdan məmnunluğunu ifadə edib. O, həmçinin dünyanın qabaqcıl ölkələrindən biri olan Koreya ilə təhsil sahəsində əməkdaşlığın önəminə diqqət çəkib. Səfir BMU və Koreyanın İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramı çərçivəsində hazırda bu ölkədə sonuncu kursda təhsil alan tələbələrlə mütəmadi görüşlərin keçirildiyini, onların gündəlik qayğıları ilə daim maraqlandıqlarını söyləyib.
Rektor Yaqub Piriyev Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiqlənən “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd edib ki, ötən il icra müddəti 2030-cu ilədək uzadılan proqram ən qabaqcıl elmi nailiyyətlərdən, innovativ texnologiyalardan yararlanaraq yeni nəsil mütəxəssislərin yetişdirilməsi, ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə müasirləşdirilməsini hədəfləyir. Rektor İNHA Universitetində təhsillərinin sonuncu kursunu davam etdirən 114 tələbəyə göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə elmi-akademik əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Cənubi Koreyaya səfərin əsas məqsədi BMU-İNHA İDP üzrə Rəhbər Komitənin iclasında iştirak və layihənin 2-ci mərhələsi üzrə əməkdaşlığın davam etdirilməsi barədə müqavilənin imzalanması, habelə təhsillərini hazırda İNHA Universitetində davam etdirən sonuncu kurs tələbələri ilə görüşün keçirilməsidir.

Baku Engineering University (BEU) Rector Yagub Piriyev visited the Azerbaijani Embassy in the Republic of Korea (South) as part of his official visit to the country.
At the meeting, Ambassador Ramin Hasanov expressed his pleasure at welcoming the BEU delegation. He also drew attention to the importance of cooperation in the field of education with Korea, one of the world's leading nations. The Ambassador noted that regular meetings are held with students currently in their final year of study in the country under the joint degree programme implemented between BEU and INHA University of Korea, and that the Embassy maintains ongoing interest in their day-to-day wellbeing.
Rector Yagub Piriyev emphasised the significance of the "State Programme for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System of the Republic of Azerbaijan for 2019–2023," approved by a relevant Decree of President Ilham Aliyev. He noted that the programme, whose implementation period was extended until 2030 last year, aims to train a new generation of specialists by drawing on the most advanced scientific achievements and innovative technologies, as well as to modernise the content and quality indicators of the higher education system through international joint degree programmes. The Rector expressed his gratitude for the attention shown to the 114 students currently completing their final year of study at INHA University.
Matters of academic and scholarly cooperation were also discussed at the meeting.
It is to be noted that the principal objectives of the visit to South Korea are to participate in the Steering Committee meeting of the BEU-INHA DDP, to sign an agreement on the continuation of cooperation under the second phase of the project, and to meet with final-year students currently pursuing their studies at INHA University.