BMU-nun təmsil olunduğu komanda Cenevrədə qızıl və bürünc medala layiq görülüb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) dosenti Sevinc Əliyeva və “Dizayn” ixtisası üzrə II kurs tələbəsi Ləman Səfərlinin daxil olduğu komanda Cenevrə şəhərində keçirilən 51-ci Beynəlxalq İxtiralar Sərgisində Azərbaycanı uğurla təmsil edərək yüksək nailiyyət qazanıb.
Azərbaycan bu mötəbər beynəlxalq platformada mühəndislik, kosmik texnologiyalar, tibb və aqrotexnologiya sahələrini əhatə edən 5 startap layihəsi ilə təmsil olunub. Sərgidə BMU nümayəndələrinin də daxil olduğu komandanın təqdim etdiyi “A.I.N.O.S” layihəsi qızıl medala, “S.O.N.I.A” layihəsi isə bürünc medala layiq görülüb.
“A.I.N.O.S” layihəsi kosmik cisimləri 16.3 parsek məsafəyədək real vaxt rejimində izləyə bilən, lazer və yüksək həssaslıqlı optik sistemlərlə təchiz edilmiş innovativ həll kimi diqqət çəkib. “S.O.N.I.A” layihəsi isə süni intellekt əsaslı, 2 saatadək avtonom fəaliyyət göstərə bilən, axtarış-xilasetmə və relyef xəritələşdirmə funksiyalarına malik pilotsuz uçuş aparatı kimi yüksək qiymətləndirilib.
Bu uğur Azərbaycan alimləri və gənc tədqiqatçıların beynəlxalq innovasiya ekosistemində rəqabətqabiliyyətli potensialını bir daha nümayiş etdirir. Eyni zamanda, bu nailiyyət ölkəmizin elmi və texnoloji imkanlarının beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasına mühüm töhfə verir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan bu il sözügedən nüfuzlu sərgidə ilk dəfə iştirak edib. Komandaların sərgidə iştirakı Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə baş tutub. Sərgiyə 30-dan çox ölkədən 1000-dən artıq ixtira təqdim edilib və innovasiya, elm, texnologiya sahələrində ən perspektivli layihələr beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.

Team Representing BEU Win Gold and Bronze Medals in Geneva
A team including Associate Professor Sevinc Aliyeva of Baku Engineering University (BEU) and second-year Design student Laman Safarli successfully represented Azerbaijan at the 51st International Exhibition of Inventions held in Geneva, achieving significant success.
At this prestigious international platform, Azerbaijan was represented with five startup projects covering engineering, space technologies, medicine, and agrotechnology. At the exhibition, the team-including BEU representatives-was awarded a gold medal for the “A.I.N.O.S” project and a bronze medal for the “S.O.N.I.A” project.
The “A.I.N.O.S” project stood out as an innovative solution equipped with laser and high-sensitivity optical systems capable of tracking celestial objects in real time up to a distance of 16.3 parsecs. Meanwhile, the “S.O.N.I.A” project was highly praised as an artificial intelligence-based unmanned aerial vehicle capable of autonomous operation for up to two hours, featuring search-and-rescue and terrain mapping functions.
This achievement once again demonstrates the competitive potential of Azerbaijani scientists and young researchers within the international innovation ecosystem. At the same time, it makes a significant contribution to promoting the country’s scientific and technological capabilities on a global scale.
It should be noted that Azerbaijan participated in this prestigious exhibition for the first time this year. The participation of the teams was supported by the Ministry of Youth and Sports. More than 1,000 inventions from over 30 countries were presented at the exhibition, with the most promising projects in innovation, science, and technology evaluated by an international jury panel.