BMU-nun rektoru Koreyada ikili diplom proqramının tələbələri ilə görüşüb
Bakı Mühəndislik Universiteti və İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramı (BMU-İNHA İDP) çərçivəsində təhsillərinin sonuncu kursunu Koreya (Cənubi) Respublikasında davam etdirən tələbələrlə görüş keçirilib.
Tələbələri salamlayan, onları IV kurs üzrə təhsillərini Koreyada başa vurmaqda olmaları münasibətilə təbrik edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev ölkənin strateji inkişaf prioritetləri çərçivəsində yüksəkixtisaslı, innovativ düşüncəyə malik və beynəlxalq rəqabət mühitində fəaliyyət göstərə bilən insan kapitalının formalaşdırılmasında ikili diplom proqramlarının mühüm rol oynadığını qeyd edib. Rektor Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa, yenidənqurma və davamlı inkişaf tədbirlərinin ölkənin sosial-iqtisadi tərəqqisi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığına diqqət çəkib. Bildirib ki, formalaşan yeni iqtisadi və infrastruktur mühitinin peşəkar kadrlarla təmin olunması strateji vəzifələrdən biridir. Bu baxımdan, beynəlxalq standartlara uyğun bilik və bacarıqlara yiyələnmiş ikili diplom proqramı məzunlarının bərpa və quruculuq proseslərinə mühüm töhfə verə biləcəyi qeyd olunub.
BMU-İNHA İDP-nin icrası prosesinə toxunan rektor proqramın uğurla həyata keçirilməsində tələbələrin üzərinə mühüm məsuliyyət düşdüyünü vurğulayıb. O, tələbələrin yüksək akademik göstəricilər nümayiş etdirmələrinin, peşəkar bilik və bacarıqlarını davamlı şəkildə inkişaf etdirmələrinin proqramın əsas məqsədlərinə nail olunmasında həlledici əhəmiyyət daşıdığını bildirib, universitet tərəfindən tələbələrə hərtərəfli dəstəyin göstərilməsinin bundan sonra da diqqət mərkəzində saxlanılacağını deyib.
Sonra görüşdə Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Təhsilin İnkişafı Fondunun idarə heyətinin sədri Nicat Məmmədli, BMU-nun maliyyə-təsərrüfat işləri üzrə prorektoru Mikayıl Zeynalov, beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül, BMU-İNHA İDP-nin proqram direktoru Humay Cəfərli və digərləri çıxış ediblər.
Görüşdə tələbələrin gündəlik məsələlərlə bağlı yaranmış suallarına aydınlıq gətirilib.
Məlumat üçün bildirək ki, 3+1 modelinə əsaslanan İDP çərçivəsində tələbələr 3 ili BMU-da, sonuncu kursu isə İNHA Universitetində təhsil alırlar. Hazırda İNHA Universitetində 114 tələbə təhsil alır. Tələbələrin yaşayış, təhsil, səfər və sığorta xərcləri “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində ödənilir.

Rector of BEU Meets with Dual Degree Program Students in Korea
Within the framework of the dual degree program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and INHA University, a meeting was held with students continuing their final year of studies in the Republic of Korea (South Korea).
Welcoming the students and congratulating them on completing their fourth-year studies in Korea, the Rector of BEU, Yagub Piriyev, noted that dual degree programs play an important role in the formation of highly qualified, innovative-minded human capital capable of operating in an international competitive environment, in line with the country’s strategic development priorities. The Rector drew attention to the large-scale restoration, reconstruction, and sustainable development measures carried out in the liberated territories under the leadership of President Ilham Aliyev, emphasizing their particular importance for the country’s socio-economic progress. He stated that providing the emerging new economic and infrastructural environment with professional personnel is one of the strategic tasks. In this regard, it was highlighted that graduates of the dual degree program, who have acquired knowledge and skills in accordance with international standards, can make a significant contribution to the effective implementation of construction and management processes.
Referring to the implementation process of the BEU–INHA DDP, the Rector emphasized that students bear significant responsibility in the successful execution of the program. He noted that students’ high academic performance and continuous development of their professional knowledge and skills are crucial for achieving the program’s main objectives, and stated that providing comprehensive support to students by the university will remain a priority.
The meeting was then addressed by Nicat Mammadli, Chairman of the Board of the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, Mikayil Zeynalov, Vice-Rector for Financial and Economic Affairs of BEU, Atraba Gul, Vice-Rector for International Relations, Humay Jafarli, Program Director of the BEU-INHA DDP, and others.
During the meeting, students’ questions regarding daily matters were clarified.
For your information, within the framework of the IDP based on the 3+1 model, students study for three years at BEU and complete their final year at INHA University. Currently, 114 students are studying at INHA University. Students’ living, tuition, travel, and insurance expenses are covered under the “State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019–2023.”