BMU-nun rektoru Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyalar Universitetində olub
Özbəkistanda keçirilən “QS Avrasiya Forumu 2025” çərçivəsində Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyalar Universitetində (TIFT) olub. Görüş zamanı iki ali təhsil müəssisəsi arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi müzakirə edilib.
BMU heyətini salamlayan TIFT-in rektoru Azizxon Nodirov iki universitet arasında əlaqələrin dinamik inkişaf etdiyini vurğulayaraq bildirib ki, elmi və akademik mühitin paylaşılması gələcəkdə daha genişmiqyaslı layihələrə zəmin yaradacaq.
BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev isə təhsil və araşdırma sahəsində tərəfdaşlığın davamlı inkişafının əhəmiyyətinə toxunub. Rektor  TIFT ilə qarşılıqlı fəaliyyətin tələbə, müəllim mobilliyi baxımından yeni imkanlar açdığını diqqətə çatdırıb. Həmçinin növbəti dövrdə birgə layihələrin daha da fəallaşdırılmasının planlaşdırıldığı vurğulanıb.
Səfər zamanı Yaqub Piriyev TIFT-in professor-müəllim heyəti ilə də görüşüb, habelə universitetdə dizayn və memarlıq ixtisasları tələbələrinin əl işlərindən ibarət sərgi ilə tanış olub. BMU-da eyni istiqamətlər üzrə güclü akademik baza, müasir laboratoriyalar və yaradıcı mühitin mövcudluğu önə çəkilərək, bu sahədə də təcrübə mübadiləsi və birgə layihələrin gerçəkləşdirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Qeyd edək ki, bu ilin fevral ayında Bakıda BMU ilə TIFT  əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Sənəd iki universitet arasında akademik mübadilələrin və elmi-tədqiqat təşəbbüslərinin gücləndirilməsini nəzərdə tutur. Əməkdaşlıq çərçivəsində ilk tələbə mübadiləsi də uğurla həyata keçirilib. Sentyabr ayında TIFT-in bir tələbəsi BMU-da mübadilə proqramı üzrə təhsil alıb.

BEU Rector visits Tashkent International University of Financial Management and Technologies
As part of the "QS Eurasia Forum 2025" held in Uzbekistan, Baku Engineering University (BEU) Rector Yagub Piriyev has visited the Tashkent International University of Financial Management and Technologies (TIFT). During the meeting, the expansion of relations between the two higher education institutions, the identification of new areas of cooperation, and the implementation of joint initiatives were discussed.
Welcoming the BEU delegation, TIFT Rector Azizkhon Nodirov emphasized the dynamic development of relations between the two universities, noting that sharing the scientific and academic environment would create the basis for larger-scale projects in the future.
BEU Rector Yagub Piriyev touched upon the importance of the continuous development of partnership in the field of education and research. The Rector pointed out that interaction with TIFT opens up new opportunities in terms of student and teacher mobility. It was also emphasized that joint projects are planned to be further activated in the next period.
During the visit, Yagub Piriyev also met with the TIFT academic staff, visiting an exhibition of handiwork of design and architecture students at the university. The strong academic base, modern laboratories and creative environment in the same areas at BEU were highlighted, and opportunities for exchange of experience and implementation of joint projects in this area were considered.
Of note, in February of this year, BEU and TIFT signed a Memorandum of Understanding on cooperation in Baku. The document envisages strengthening academic exchanges and scientific research initiatives between the two universities. The first student exchange was also successfully implemented within the framework of the cooperation. In September, a TIFT student studied at BEU under the exchange program.