BMU-nun müəllim-tələbə heyəti mübadilə proqramı çərçivəsində Özbəkistanda olub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) bir qrup müəllim və tələbəsi  Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyalar Universiteti (TIFT) ilə həyata keçirilən  mübadilə proqramı çərçivəsində Özbəkistan ali təhsil müəssisəsində akademik və praktiki tədbirlərdə iştirak ediblər.
Səfərin əsas məqsədi iki ali təhsil müəssisəsi arasında akademik əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, tələbələrin  təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi və əməkdaşlıq istiqamətlərinin inkişafına töhfə verməkdir.
Proqram çərçivəsində BMU tələbələri TIFT-də tədris prosesi və universitetin maddi-texniki bazası ilə yaxından tanış olublar. Eyni zamanda müxtəlif ixtisaslar üzrə keçirilən mühazirə və seminar dərslərinə qatılıb, elmi-praktiki müzakirələrə qoşulublar. Bununla yanaşı, tələbələr üçün universitetin beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyəti, təhsil imkanları və tələbə həyatı barədə təqdimatlar keçirilib. Müxtəlif görüş və tədbirlər tələbələrin həm peşəkar biliklərinin artırılmasına, həm də ölkənin təhsil və mədəniyyət mühitini yaxından tanımasına şərait yaradır.
Məlumat üçün bildirək ki, ötən ilin əvvəlində BMU ilə TIFT arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənəd tədris, təhsil və elmi-tədqiqat sahələrində qarşılıqlı marağın artırılması, birgə layihələrin həyata keçirilməsi, akademik təşəbbüslərin hazırlanması, həmçinin müəllim və tələbə mübadilə proqramlarının reallaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Bundan əvvəl də hər iki universitetin müəllim və tələbə heyəti mübadilə proqramı əsasında qarşılıqlı səfərdə olub, müxtəlif akademik görüşlərdə, təlim və praktiki fəaliyyətlərdə iştirak edib.

BEU Faculty and Student Delegation on Exchange Programme Visited Uzbekistan
A group of faculty members and students from Baku Engineering University (BEU) have participated in academic and practical events at an Uzbek higher education institution as part of an exchange programme with Tashkent International University of Financial Management and Technology (TIFT).
The primary objectives of the visit are to strengthen academic ties between the two higher education institutions, expand student exchange opportunities, and contribute to the development of cooperation directions.
Within the framework of the programme, BEU students have familiarised themselves with the educational process and material-technical facilities at TIFT. They also attended lectures and seminars across various disciplines and took part in scientific-practical discussions. In addition, presentations were held for the students covering the university's international cooperation activities, educational opportunities, and student life. The various meetings and events create conditions for students to both enhance their professional knowledge and gain firsthand familiarity with the country's educational and cultural environment.
For reference, a Memorandum of Understanding on cooperation between BEU and TIFT was signed at the beginning of last year. The document provides for strengthening mutual interest in the fields of teaching, education, and scientific research, the implementation of joint projects, the development of academic initiatives, as well as the realisation of faculty and student exchange programmes.
Prior to this visit, faculty and student delegations from both universities had conducted reciprocal visits under the exchange programme and participated in various academic meetings, training sessions, and practical activities.