BMU-nun əcnəbi tələbə coğrafiyası əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) təhsil alan əcnəbi tələbələrin sayı və coğrafiyası son illərdə əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Hazırda universitetdə 40 ölkədən əcnəbi tələbə təhsil alır ki, bu da əvvəlki illərlə müqayisədə ölkələrin sayının təxminən 2 dəfə artdığını göstərir.
Beynəlxalq tələbələr arasında say baxımından ilk yeri Pakistan tutur. Universitetdə bu ölkədən hazırda 36 nəfər tələbə təhsil alır. Sonrakı sıralarda Gürcüstan, Yəmən, Sudan, Türkiyə, Rusiya, Çad, İraq, Əlcəzair, Fələstin, Hindistan, Mərakeş, Somali, Benin, Əfqanıstan, Filippin, İordaniya, Qırğızıstan, Nepal, İran, Qazaxıstan, Misir, Nigeriya, Özbəkistan, Suriya, Şri-Lanka, Uqanda, Keniya, Kosta Rika, Qambiya, Qvineya, Liberiya, Malavi və digər ölkələrdən olan tələbələr yer alır.
Eyni zamanda, “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramı çərçivəsində seçilmiş 34 əcnəbi tələbə BMU-da təhsilə cəlb edilib.
Tədrisdə ingilis dilinə üstünlük verilməsi, təhsilin beynəlxalq standartlara uyğun və müasir metodlar əsasında təşkili, həmçinin xarici təcrübə və tələbə mübadiləsi proqramları BMU-nun əcnəbi vətəndaşlar üçün cəlbedici olmasını təmin edən əsas amillərdəndir.
BMU-da müxtəlif ölkələrdən olan tələbələrin təhsil alması universitetin beynəlxalq aləmdə tanınmasının, tədris keyfiyyətinə olan etimadın və qlobal ali təhsil məkanına uğurlu inteqrasiyasının göstəricisidir. Universitet beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, xarici tələbələr üçün yeni təhsil imkanlarının yaradılması və çoxmədəniyyətli akademik mühitin formalaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini ardıcıl şəkildə davam etdirir.

The number and geography of international students studying at Baku Engineering University (BEU) have increased significantly in recent years. Currently, the university hosts international students from 40 countries, which represents approximately a twofold increase in the number of countries compared to previous years.
Pakistan ranks first among international students in terms of numbers. Currently, 36 students from this country are studying at the university. The following positions are occupied by students from Georgia, Yemen, Sudan, Türkiye, Russia, Chad, Iraq, Algeria, Palestine, India, Morocco, Somalia, Benin, Afghanistan, the Philippines, Jordan, Kyrgyzstan, Nepal, Iran, Kazakhstan, Egypt, Nigeria, Uzbekistan, Syria, Sri Lanka, Uganda, Kenya, Costa Rica, Gambia, Guinea, Liberia, Malawi and other countries.
Additionally, 34 international students selected within the framework of the "Heydar Aliyev International Education Grant" program have been enrolled at BEU.
Priority given to English language instruction, organization of education in accordance with international standards and based on modern methods, as well as international experience and student exchange programs are among the main factors that make BEU attractive to foreign citizens.
The enrollment of students from various countries at BEU is an indicator of the university's recognition in the international arena, trust in the quality of education, and successful integration into the global higher education space. The university continues its activities consistently in the direction of expanding international cooperation relations, creating new educational opportunities for international students, and forming a multicultural academic environment.