BMU müəllimi beynəlxalq elmi nəşr mövzusunda təlim keçib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevda Hüseynova Mingəçevir Dövlət Universitetinin alim və tədqiqatçıları üçün “Cambridge Core Platformasında Nəşr: Cambridge University Press ilə Real Təcrübəyə Söykənən Praktik Təcrübə (Publishing in Cambridge Core: A Practical Journey Based on Real Experience with Cambridge University Press) mövzusunda təlim keçib.
Təlim zamanı iştirakçılara Cambridge Core elmi bazasında nəşr imkanları, uyğun jurnal seçimi, məqalələrin hazırlanması və beynəlxalq elmi bazalarda indekslənmə prosesləri barədə ətraflı məlumat verilib. Sevda Hüseynova Cambridge University Press ilə əməkdaşlıq təcrübəsi əsasında elmi məqalənin nəşrə hazırlanması və uğurlu nəşr mərhələlərini praktik nümunələrlə təqdim edib.
Təlim çərçivəsində müəllifin Q1 kvartilli jurnalda dərc olunan elmi məqaləsinin Cambridge Core, Scopus və Web of Science bazalarında indekslənməsi prosesi də nümunə kimi iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Sonda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Sevda Hüseynovanın elmi məqaləsi Cambridge University Press nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunan, “Camridge Core” platformasına daxil olan nüfuzlu “Iranian Studies” jurnalında dərc edilib. Məqalə Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Böyük Britaniyanın aparıcı akademik nəşriyyatı Cambridge University Press arasında bağlanmış razılaşma çərçivəsində işıq üzü görüb. Razılaşmaya əsasən, Azərbaycan alimləri 3 il ərzində adıçəkilən nəşriyyat tərəfindən nəşr olunan yüksək impakt faktorlu, hibrid və “gold” açıq əlyetərli (Open Access) jurnallarda limitsiz sayda məqalə dərc etdirmək imkanı qazanıb. Bu əməkdaşlıq modeli alimlərin beynəlxalq elmi şəbəkələrə inteqrasiyasını gücləndirir və ölkənin elmi potensialının tanıdılmasına xidmət edir.

A senior instructor at the Department of Foreign Languages of Baku Engineering University (BEU), Doctor of Philosophy in Philology Sevda Huseynova, has delivered a training session for the faculty, young scientists and researchers of Mingachevir State University on the topic of "Publishing in Cambridge Core: A Practical Journey Based on Real Experience with Cambridge University Press."
During the training, participants were provided with detailed information on publishing opportunities within the Cambridge Core academic database, the selection of appropriate journals, the preparation of articles, and the indexing processes in international academic databases. Drawing on her experience of collaboration with Cambridge University Press, Sevda Huseynova presented the stages of preparing a scholarly article for publication and achieving successful publication, illustrated with practical examples.
As part of the training, the process of indexing the author's article - published in a Q1 quartile journal - in the Cambridge Core, Scopus, and Web of Science databases was also presented to participants as a case study.
At the conclusion of the session, questions of interest to participants were answered.
It should be noted that Sevda Huseynova's scholarly article has been published in the prestigious journal Iranian Studies, issued by Cambridge University Press and included in the Cambridge Core platform. The article was published within the framework of an agreement concluded between the Ministry of Science and Education and Cambridge University Press, a leading British academic publisher. Under the agreement, Azerbaijani scholars have gained the opportunity to publish an unlimited number of articles over a three-year period in high-impact factor, hybrid, and gold open access journals published by the aforementioned publisher. This collaboration model strengthens the integration of scientists into international academic networks and serves to raise the profile of the country's scientific potential.