BMU IV Aqrar Startaplar və İnnovasiya Forumunda təmsil olunub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev, Texnoparkın əməkdaşları və universitetin startapçı tələbələri IV Aqrar Startaplar və İnnovasiya Forumunda iştirak ediblər.
Forum  Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzi və ADA Universitetinin Kənd təsərrüfatı və qida elmləri fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə İtaliya-Azərbaycan Universitetində keçirilib.
Tədbirdə dövlət qurumlarının nümayəndələri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, akselerasiya və inkubasiya mərkəzlərinin təmsilçiləri, investorlar, aqrar startapçılar və kənd təsərrüfatı sahəsində ixtisaslaşmış şirkətlər iştirak ediblər.
Forumun açılışında ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov çıxış edərək aqrar sahədə innovasiyaların tətbiqinin strateji əhəmiyyətini vurğulayıblar. Eyni zamanda gənclərin aqrar sahəyə marağının artırılması məqsədilə keçirilən müsabiqələr, hakatonlar və innovativ layihələr barədə məlumat verilib.
BMU forum çərçivəsində keçirilən sərgidə “Aqro Seq & Aqro GPT”, “EkoEtanol və Aqrokompozit Gübrə”, “RenoVoltis” (BFE System) və “GreenGuest” innovativ startap layihələri ilə çıxış edib. Maraqla qarşılanan bu layihələr  universitetin texnologiya və aqrar sahədəki yenilikçi yanaşmalarını nümayiş etdirərək kənd təsərrüfatı sahəsində praktiki və müasir həllərin inkişafına töhfə verir.
BMU-nun bu nüfuzlu platformada iştirakı universitetdə innovasiya mühitinin inkişaf etdiyini, tələbələrin elmi biliklərini praktik və kommersiya yönümlü layihələrə çevirmək bacarığını göstərir.

BEU Represented at the 4th Agrarian Startups and Innovation Forum
Rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev, along with the Technopark staff and the university’s startup students, participated in the 4th Agrarian Startups and Innovation Forum.
The forum was held at the Italy-Azerbaijan University and was jointly organized by the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture and the Faculty of Agricultural and Food Sciences of ADA University.
The event brought together representatives of government bodies, heads of higher education institutions, representatives of acceleration and incubation centers, investors, agrarian startup founders, and companies specializing in the agricultural sector.
At the opening of the forum, Rector of ADA University Hafiz Pashayev, Minister of Agriculture Majnun Mammadov, and Director of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture Anar Jafarov delivered speeches emphasizing the strategic importance of implementing innovations in the agrarian sector. Information was also provided on competitions, hackathons, and innovative projects aimed at increasing young people’s interest in the agrarian field.
Within the framework of the forum, BEU presented its innovative startup projects — “Agro Seq & Agro GPT,” “EcoEthanol and Agro-Composite Fertilizer,” “RenoVoltis” (BFE System), and “GreenGuest” — at the accompanying exhibition. These projects, which attracted considerable interest, demonstrate the university’s innovative approaches in technology and agriculture and contribute to the development of practical and modern solutions in the agricultural sector.
BEU’s participation in this prestigious platform reflects the development of an innovation ecosystem at the university and highlights students’ ability to transform scientific knowledge into practical and commercially oriented projects.