BMU-İNHA ikili diplom proqramına qəbul başlayır: sənəd qəbulu və imtahan tarixləri açıqlanıb
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya (Cənubi) Respublikasının İNHA Universiteti arasında həyata keçirilən beynəlxalq ikili diplom proqramına (BMU-İNHA İDP) 2026/2027-ci tədris ili üzrə qəbul prosesi başlayır.
Proqrama qəbul iki mərhələdən ibarətdir. Namizədlər ilk olaraq Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) 2026-cı il üzrə bakalavriat səviyyəsi üzrə qəbul imtahanlarında iştirak etməli və BMU-İNHA İDP üçün müəyyən edilmiş keçid balını toplamalıdırlar. Bundan sonra müraciət edənlər İNHA Universitetinin təşkil etdiyi riyaziyyat, fizika və ingilis dili fənləri üzrə yazılı daxili imtahandan uğur qazanmalıdırlar.
Proqrama onlayn qeydiyyat və sənəd qəbulu 16 iyul - 1 avqust 2026-cı il tarixlərində həyata keçiriləcək. Namizədlər tələb olunan sənədləri 16 iyul tarixindən etibarən aktiv olacaq onlayn anket forması vasitəsilə təqdim edə biləcəklər. Sənədlərin qəbulunun son tarixi 1 avqust saat 23:55-dir.
BMU-İNHA İDP-yə qəbul üçün daxili imtahan 4 avqust 2026-cı ildə keçiriləcək. Nəticələr isə 6 avqust tarixində elan olunacaq.
Qəbul olunan namizədlərin siyahısı Elm və Təhsil Nazirliyinə təqdim edilərək DİM-də rəsmi qeydiyyata alınacaq. Proqrama qəbul qazanan abituriyentlər rəsmi BMU-İNHA İDP tələbəsi statusu əldə etdiklərinə görə DİM-in ixtisas seçimi (kodlaşdırma) mərhələsində iştirak etməyəcəklər. Proqrama qəbul olunmayan namizədlərin isə DİM-in ixtisas seçimi prosesində iştirak etmələri üçün kifayət qədər vaxt nəzərdə tutulub.
BMU-İNHA İDP “2019 - 2023-cü illər üzrə Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2020-ci ildən icra olunur. Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncamına əsasən proqramın icra müddəti 2030-cu ilədək uzadılıb.
2026/2027-ci tədris ili üzrə proqram çərçivəsində “Kompüter elmləri” (Süni intellekt mühəndisliyi), “Data analitikası” (Data elmləri), “İnformasiya texnologiyaları” və “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisasları üzrə qəbul aparılacaq. Hər bir ixtisas üzrə 26 tələbənin qəbul olunması planlaşdırılır.
Proqramın tədrisi 3+1 modelinə əsaslanır. Tələbələr 3 il BMU-da, 1 il isə İNHA Universitetində təhsil alacaqlar. Təhsil müddətinin sonunda məzunlara hər iki universitet tərəfindən bakalavr səviyyəsi üzrə diplom təqdim ediləcək.
Xatırladaq ki, cari il 113 tələbə məzun adını qazanaraq hər iki universitetin bakalavr diplomuna yiyələnib. Bununla da proqram üzrə məzunların ümumi sayı 256 nəfərə çatıb.

The admissions process for the 2026/2027 academic year to the international dual degree program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and INHA University of the Republic of Korea (South) is now underway.
Admission to the program consists of two stages. Candidates must first participate in the 2026 bachelor's level entrance examinations of the State Examination Centre (SEC) and achieve the qualifying score established for the BEU-INHA DDP. They must then successfully pass a written internal examination in mathematics, physics, and English, organized by INHA University.
Online registration and document submission for the program will take place from July 16 to 1 August, 2026. Candidates may submit the required documents via the online application form which will be active from July 16. The deadline for document submission is August 1 at 23:55.
The internal entrance examination for admission to the BEU-INHA DDP will be held on August 4, 2026, with results to be announced on August 6.
The list of admitted candidates will be submitted to the Ministry of Science and Education and officially registered with the SEC. As applicants admitted to the program will acquire the status of official BEU-INHA DDP students, they will not participate in the SEC's specialty selection (coding) stage. Sufficient time has been allocated for candidates not admitted to the program to participate in the SEC's specialty selection process.
The BEU-INHA DDP has been implemented since 2020 within the framework of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System of the Republic of Azerbaijan for 2019-2023." Pursuant to the Order of President Ilham Aliyev "On Additional Measures Related to Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System of the Republic of Azerbaijan," the implementation period of the program has been extended until 2030.
For the 2026/2027 academic year, admissions will be conducted within the program in the specialties of "Computer Science" (Artificial Intelligence Engineering), "Data Analytics" (Data Science), "Information Technology," and "Electrical and Electronics Engineering." It is planned to admit 26 students per specialty.
The program's curriculum is based on a 3+1 model, with students spending three years at BEU and one year at INHA University. Upon completion of their studies, graduates will be awarded bachelor's level diplomas by both universities.
It should be recalled that this year, 113 students graduated and received bachelor's diplomas from both universities, bringing the total number of program graduates to 256.