BMU-İNHA İDP tələbələri robot olimpiadasında uğur qazanıblar
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya (Cənubi) Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) tələbələri Fibonacci Beynəlxalq Robot Olimpiadasının Azərbaycan mərhələsində müxtəlif kateqoriyalar üzrə yüksək nəticələr əldə ediblər.
Yarışmada İDP-nin “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasının III kurs tələbəsi Hakim Musazadənin təmsil olunduğu komanda “Mega Sumo” kateqoriyasında birinci yerə layiq görülüb. Komanda növbəti mərhələdə Antalyada keçiriləcək tura vəsiqə qazanıb.
İDP-nin “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasının III kurs tələbəsi Tahirə Bəylərovanın üzvü olduğu komanda “Maze” kateqoriyasında 11 saniyəyə labirinti tamamlayaraq birinci yerin sahibi olub. Bu ixtisasın digər III kurs tələbəsi Ülkər Rəhimlinin iştirak etdiyi komanda isə “Line Follower” kateqoriyasında 27 saniyəyə verilmiş xəritəni bitirərək üçüncü yerə layiq görülüb.
Olimpiadada dünyanın nüfuzlu universitetlərindən-University of Toronto, University of Bologna, University of Edinburgh, Lazarski University və University College London, eləcə də Türkiyənin bir sıra aparıcı ali məktəblərinin professorları qonaq qismində iştirak edib, texnologiya sahəsində yeni trendləri diqqətə çatdırıblar.
Tədbirdə, həmçinin müxtəlif dövlət qurumları və təşkilatların nümayəndələri iştirak edərək texnologiya, eləcə də təhsilin gələcəyi ilə bağlı düşüncələrini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, Fibonaççi Beynəlxalq Robot Olimpiadasının növbəti mərhələsi 22-26 aprel tarixlərində Türkiyənin Antalya şəhərində keçiriləcək. Final mərhələsinin isə İtaliyada baş tutması planlaşdırılır.

Students of the Dual Degree Program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and INHA University of South Korea have achieved high results across various categories at the Azerbaijan stage of the Fibonacci International Robotics Olympiad.
In the competition, the team represented by Hakim Musazade, a 3rd-year student of the DDP's "Electronics Engineering" specialization, was awarded first place in the "Mega Sumo" category. The team has qualified for the next stage, which will be held in Antalya.
The team of which Tahira Baylarova, a 3rd-year student of the DDP's "Electronics Engineering" specialization, is a member claimed first place in the "Maze" category by completing the labyrinth in 11 seconds. The team featuring another 3rd-year student of the same specialization, Ulkar Rahimli, finished third in the "Line Follower" category by completing the given map in 27 seconds.
Professors from the world's prestigious universities — the University of Toronto, the University of Bologna, the University of Edinburgh, Lazarski University, and University College London, as well as several leading higher education institutions of Türkiye — participated in the Olympiad as guests and highlighted new trends in the field of technology.
Representatives of various government bodies and organizations also attended the event, sharing their thoughts on technology and the future of education.
It should be noted that the next stage of the Fibonacci International Robotics Olympiad will be held in Antalya, Türkiye, from April 22–26. The final stage is planned to take place in Italy.