BMU ilə Xəlifə Universiteti arasında əməkdaşlıq genişlənir
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən olan Xəlifə Universiteti arasında əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə onlayn görüş keçirilib.
BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül çıxışında Xəlifə Universiteti ilə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinə toxunub. O, ötən ay BMU nümayəndə heyətinin Xəlifə Universitetinə etdiyi rəsmi səfəri xatırladaraq, bu səfərin tərəflər arasında qarşılıqlı etimadın möhkəmlənməsi və əməkdaşlığın qurulması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Prorektor mühəndislik, texnologiya, innovasiya və elmi-tədqiqat sahələrində birgə layihələrin reallaşdırılması, mübadilə proqramları, həmçinin ikili diplom və digər akademik əməkdaşlıq imkanlarına diqqət çəkib.
Hər iki universitetin professor-müəllim heyətinin iştirak etdiyi görüş zamanı tərəflər iki universitet arasında mövcud əlaqələrin perspektivlərini müzakirə edərək, əlaqəli elmi sahələr üzrə birgə elmi layihələrin həyata keçirilməsi, tədqiqat əməkdaşlıqlarının qurulması, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin təşkili məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar. Həmçinin professor-müəllim heyəti səviyyəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi, birgə elmi nəşrlərin hazırlanması imkanları nəzərdən keçirilib. Tərəflər arasında institusional əlaqələrin sistemli şəkildə inkişaf etdirilməsi istiqamətində ilkin razılığa gəlinib.
Xəlifə Universiteti BƏƏ-nin aparıcı ali təhsil ocaqlarından biri olmaqla, beynəlxalq reytinq cədvəllərində yüksək mövqeyə malikdir və elm, mühəndislik, texnologiya, tədqiqat sahələrində güclü akademik potensialı ilə seçilir.

Expansion of Cooperation Between BEU and Khalifa University
An online meeting was held to develop cooperation between Baku Engineering University (BEU) and Khalifa University, one of the prestigious higher education institutions of the United Arab Emirates (UAE).
In her remarks, BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul spoke about the current state of existing cooperation ties with Khalifa University and their future development prospects. Recalling the official visit of the BEU delegation to Khalifa University last month, she emphasized that this visit was of great importance in terms of strengthening mutual trust and building cooperation between the parties. The Vice-Rector highlighted opportunities for the implementation of joint projects in the fields of engineering, technology, innovation, and scientific research, as well as exchange programs, dual-degree initiatives, and other forms of academic cooperation.
During the meeting, attended by the academic staff of both universities, the parties discussed the prospects of existing relations between the two institutions and held extensive exchanges of views on the implementation of joint scientific projects in relevant fields, the establishment of research cooperation, and the organization of mutual experience exchange. Opportunities to strengthen cooperation at the level of academic staff and to prepare joint scientific publications were also reviewed. An initial agreement was reached on the systematic development of institutional relations between the parties.
Khalifa University, as one of the leading higher education institutions of the UAE, holds high positions in international ranking tables and stands out for its strong academic potential in the fields of science, engineering, technology, and research.