Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 2026-cı ildə ilk dəfə olaraq ölkəmizdə keçiriləcək “World Robot Caspian Cup 2026” (WRCC) beynəlxalq robotexnika yarışı ilə bağlı tələbələr üçün infosessiya təşkil olunub.
İnfosessiyada BMU Texnoparkının müdiri Vüsal Süleymanlı və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri Aysu Cəbrayılova açılış nitqləri ilə çıxış edərək bu kimi beynəlxalq yarışların gənclərin innovasiya ekosisteminə inteqrasiyası baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar. Bildirilib ki, belə layihələrdə iştirak tələbələrin elmi-texniki potensialının inkişafına və beynəlxalq təcrübə qazanmasına mühüm töhfə verir.
İştirakçılara mövzu ilə bağlı videoçarx təqdim olunduqdan sonra Azərbaycan Robotexnika Mühəndislik Akademiyasının (AREA) layihə koordinatoru Lalə Qurbanova, hakim və hakim köməkçiləri üzrə təlimçi Ayla Ağayeva və layihədə təşkilat sahə üzrə təcrübəçi Nübar Quluzadə turnirlə bağlı geniş təqdimat ediblər. Bildirilib ki, dövlət və özəl qurumlarının dəstəyi və AREA-nın təşkilatçılığı ilə reallaşdırılacaq yarış Türk Dövlətləri Təşkilatı, Xəzəryanı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı ölkələrindən, o cümlədən Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən olan gənclərin bir araya gələcəyi ən böyük robotexnika və innovasiya platforması kimi həyata keçiriləcək. Layihənin əsas məqsədi robotexnika, dron texnologiyaları, süni intellekt sahələrində ixtisaslaşmış tələbələri bir platformada birləşdirmək, onları beynəlxalq yarışlara hazırlamaq, universitetlər arasında elmi texniki əməkdaşlığı gücləndirmək və texnoparkların inkişafına dəstək verməkdir.
İnfosessiya zamanı yarışın strukturu, komanda formalaşdırılması, seçim mərhələləri, iştirak imkanları barədə iştirakçılara məlumatlar təqdim olunub.

Information Session on "World Robot Caspian Cup 2026" Competition Held at BEU
An information session for students was organized at Baku Engineering University (BEU) regarding the "World Robot Caspian Cup 2026" (WRCC) international robotics competition, which will be held in our country for the first time in 2026.
At the information session, Vusal Suleymanli, Director of BEU Technopark, and Aysu Jabrayilova, President of the Student Scientific Society, delivered opening speeches, emphasizing the importance of such international competitions in terms of integrating youth into the innovation ecosystem. It was noted that participation in such projects makes a significant contribution to the development of students' scientific and technical potential and gaining international experience.
After a video presentation on the topic was shown to participants, Lala Gurbanova, project coordinator of the Azerbaijan Robotics Engineering Academy (AREA), Ayla Agayeva, referee and referee assistant trainee, and Nubar Guluzade, organizational field trainee for the project, gave a comprehensive presentation on the tournament. It was noted that the competition, to be implemented with the support of state and private institutions and organized by AREA, will be carried out as the largest robotics and innovation platform bringing together young people from the Organization of Turkic States, Caspian region, and Organization of Islamic Cooperation countries, as well as from various regions of Azerbaijan. The main objective of the project is to unite students specializing in robotics, drone technologies, and artificial intelligence on a single platform, prepare them for international competitions, strengthen scientific and technical cooperation among universities, and support the development of technoparks.
During the information session, participants were provided with information about the competition structure, team formation, selection stages, and participation opportunities.