Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Tədqiqat və Layihə İnstitutu MMC-nin Riyaziyyat Diaqnostika Mərkəzi tərəfindən orta ümumtəhsil məktəblərinin 2-8-ci sinif şagirdləri arasında təşkil olunmuş Riyaziyyat Olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Mərasimdə olimpiada iştirakçıları, onların valideynləri, universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Tədbirdə bildirilib ki, olimpiada məktəblilərin riyaziyyat fənninə marağının artırılması, analitik təfəkkürünün inkişaf etdirilməsi, məntiqi düşünmə bacarıqlarının gücləndirilməsi, eləcə də istedadlı şagirdlərin üzə çıxarılaraq dəstəklənməsi məqsədi daşıyıb. Olimpiada suallarının hazırlanmasına və keçirilməsinə BMU-nun Riyaziyyat və kompüter elmləri kafedrası tərəfindən dəstək göstərilib.
Tədbirdə çıxış edən kafedranın müdiri Rakib Əfəndiyev riyaziyyatın müasir texnologiyaların, mühəndisliyin və innovasiyaların inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O, məktəblilər arasında təşkil olunan bu cür olimpiadaların istedadlı şagirdlərin aşkara çıxarılması, onların elmə marağının artırılması və gələcək uğurlarının formalaşması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Kafedra müdiri, eyni zamanda BMU-da tələbələrin innovativ düşüncə tərzinin formalaşdırılması, müasir bilik və bacarıqlara yiyələnməsi istiqamətində yaradılan imkanlardan danışıb, universitetin Koreya və Çin universitetləri ilə həyata keçirdiyi ikili diplom proqramları barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra kafedranın dosenti Hümbət Əliyev və baş müəllimlər- Bəhman Məmmədov, Rəşad Əlimməmmədov və İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin dekan müavini Elməddin Hüseynov, həmçinin Tədqiqat və Layihə İnstitutu MMC-nin direktoru Şahin Orucov çıxış ediblər. Natiqlər şagirdlərin riyaziyyat sahəsində əldə etdikləri nailiyyətləri yüksək qiymətləndirərək, davamlı çalışmağın və öz üzərində işləməyin vacibliyindən danışıblar. Çıxışlarda olimpiadanın iştirakçılar üçün yeni təcrübə qazandırdığı, onların özünəinamının artırılmasına və gələcək uğurlara motivasiya yaratmasına xidmət etdiyi bildirilib.
Sonda olimpiadada I, II və III yerlərə layiq görülən şagirdlərə, eləcə də fəal iştirakçılara sertifikatlar, qaliblərə isə əlavə olaraq kitab hədiyyə edilib.

Winners of Mathematics Olympiad Awarded at BEU
An award ceremony was held for the winners of the Mathematics Olympiad organized by the Mathematics Diagnostics Center of the Research and Project Institute of Baku Engineering University (BEU) among students of grades 2-8 of general secondary schools.
The ceremony was attended by the Olympiad participants, their parents, and members of the university's professorial and teaching staff.
It was noted at the event that the Olympiad aimed to increase schoolchildren's interest in mathematics, develop their analytical thinking, strengthen their logical reasoning skills, and identify and support talented students. The preparation and conduct of the Olympiad questions were supported by BEU's Department of Mathematics and Computer Science.
Speaking at the event, the head of the department, Rakib Afandiyev, emphasized that mathematics plays an important role in the development of modern technologies, engineering, and innovation. He noted the significance of such Olympiads organized among schoolchildren in identifying talented students, increasing their interest in science, and shaping their future success. The head of the department also spoke about the opportunities created at BEU for forming students' innovative thinking and equipping them with modern knowledge and skills, and informed participants about the university's dual diploma programs implemented with universities in Korea and China.
Following this, the department's associate professor Humbat Aliyev and senior lecturers Bahman Mammadov and Rashad Alimmammadov, as well as Elmaddin Huseynov, deputy dean of the Faculty of Information and Computer Technologies, delivered speeches. The speakers highly praised the achievements of the students in the field of mathematics and spoke about the importance of consistent effort and self-improvement. The speeches noted that the Olympiad provided participants with new experience and served to boost their self-confidence and motivate them toward future success.
At the end of the event, certificates were presented to the students who placed first, second, and third in the Olympiad, as well as to active participants, while the winners were additionally presented with book gifts.