Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Novruz bayramı münasibətilə mədəni-kütləvi tədbir keçirilib.
Təbrik nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev Novruzun xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərini özündə yaşadan ən qədim və sevilən  bayramlardan biri olduğunu deyib. Vurğulayıb ki, barış və saf niyyətlər bayramı olan Novruz bolluq, bərəkət, yenilənmə, ümid rəmzi kimi əsrlərdir insanların həyatında mühüm yer tutur, cəmiyyətimizdə həmrəyliyin, mehribanlığın və birlik ruhunun möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Yaqub Piriyev ərazi bütövlüyü və suverenliyi təmin olunmuş Azərbaycanın hər yerində Novruz bayramının yüksək ovqat, böyük qürur hissi ilə qeyd edildiyini bildirib. Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılan böyük Zəfərdən sonra azad olunan torpaqlarımıza Novruz ənənələrinin yenidən qayıtdığını fikirlərinə əlavə edən rektor çıxışında dünyanın indiki mürəkkəb geosiyasi şəraitində dövlətimizin artan iqtisadi gücünə, davam etdirilən islahatlara toxunaraq həyata keçirilən düşünülmüş siyasətin uğurlu nəticələrini vurğulayıb. Çıxışının sonunda Yaqub Piriyev kollektivə və tələbələrə Novruz, həmçinin Ramazan bayramları münasibətilə ən xoş arzularını çatdırıb.
Sonra rektor Novruzun rəmzi olan bayram tonqalını alovlandırıb. Universitetin kollektivi və tələbələr bayram tonqalı ətrafında yallı gediblar.
Tədbirdə BMU-nun Bədii yaradıcılıq bölməsinin hazırladığı əyləncəli  musiqili hissə, həmçinin tələbələr tərəfindən milli adət-ənənələrimizi əks etdirən müxtəlif proqramlar nümayiş olunub.

Nowruz Holiday Celebrated at BEU
A cultural mass event was held at Baku Engineering University (BEU) on the occasion of the Nowruz holiday.
The event was attended by university staff, as well as local and international students.
Delivering congratulatory remarks, BEU Rector Yagub Piriyev stated that Nowruz is one of the oldest and most beloved holidays that embodies our people's national and moral values. He emphasized that Nowruz, a holiday of peace and pure intentions, has for centuries held an important place in people's lives as a symbol of abundance, prosperity, renewal, and hope, and serves to strengthen the spirit of solidarity, warmth, and unity in our society.
Yagub Piriyev noted that Nowruz is being celebrated with great joy and deep pride throughout Azerbaijan, whose territorial integrity and sovereignty have been ensured. Adding that Nowruz traditions have returned to our liberated lands following the great Victory achieved under the leadership of President and Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Rector also touched upon the country's growing economic power and ongoing reforms in the current complex geopolitical landscape of the world, highlighting the successful outcomes of the well-considered policy being implemented. At the conclusion of his address, Yagub Piriyev extended his sincerest congratulations and best wishes to the staff and students on the occasion of the Novruz and Ramadan holidays.
The Rector then lit the festive bonfire, a symbol of Nowruz. The university community and students performed the yalli folk dance around the holiday bonfire.
The event also featured an entertaining musical segment prepared by BEU's Arts and Creative Activities Division, as well as various programs presented by students reflecting our national customs and traditions.