BMU-da kibertəhlükəsizlik üzrə CTF yarışı keçirilib
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi (THİK) nəzdində fəaliyyət göstərən “Kibertəhlükəsizlik klubu”nun təşkilatçılığı ilə “Capture The Flag” (CTF) formatında kibertəhlükəsizlik yarışı təşkil olunub.
Tədbirin açılışında THİK-in sədri Əli Hüseynov kibertəhlükəsizliyin müasir dövrdə artan əhəmiyyətini, informasiya təhlükəsizliyinin qorunmasının strateji rolunu və bu sahədə gənc mütəxəssislərin hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb. Bildirilib ki, yarışın əsas məqsədi tələbələr arasında kibertəhlükəsizlik sahəsinə marağın artırılması, nəzəri biliklərin praktiki bacarıqlarla möhkəmləndirilməsi, həmçinin sağlam rəqabət mühitinin formalaşdırılmasıdır.
Universitetin İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin dəstəyi ilə baş tutan yarış zamanı iştirakçılara real kibertəhlükəsizlik ssenariləri əsasında hazırlanmış tapşırıqlar təqdim edilib. Tələbələr müxtəlif çətinlik səviyyələrini əhatə edən tapşırıqları müəyyən vaxt çərçivəsində yerinə yetirərək komanda işi və fərdi bacarıqlarını ortaya qoyublar. Yarış prosesində tələbələr çevik qərarvermə və analitik bacarıqlarından istifadə edib, informasiya təhlükəsizliyi üzrə real problemlərin həlli istiqamətində praktiki təcrübə qazanıblar.

CTF Competition on Cybersecurity Held at BEU
A cybersecurity competition in "Capture The Flag" (CTF) format was organized by the "Cybersecurity Club" operating under the Trade Union Committee of Students (TUCS) at Baku Engineering University (BEU).
At the opening of the event, Ali Huseynov, Chairman of TUCS, emphasized the growing importance of cybersecurity in the modern era, the strategic role of protecting information security, and the necessity of training young specialists in this field. It was noted that the main objective of the competition is to increase interest in the field of cybersecurity among students, reinforce theoretical knowledge with practical skills, and foster a healthy competitive environment.
During the competition, held with the support of the Faculty of Information and Computer Technologies, participants were presented with tasks based on real cybersecurity scenarios. Students demonstrated teamwork and individual skills by completing tasks covering various difficulty levels within a specified timeframe. Throughout the competition, students utilized flexible decision-making and analytical skills, gaining practical experience in solving real problems in information security.