BMU-da elmi tədqiqat və tədrisdə süni intellektin tətbiq imkanlarına dair təlim
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin professor-müəllim heyəti və əməkdaşları üçün “Elmi tədqiqatda və tədris prosesində süni intellektin tətbiq imkanları” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Fakültənin müəllimi Ərtuğrul Qayıbov tərəfindən keçirilən təlimdə süni intellekt texnologiyalarının təhsil mühitinə inteqrasiyası, dərslərin daha interaktiv təşkili və elmi tədqiqat fəaliyyətinin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində tətbiq imkanları barədə məlumat verilib.
Təlim zamanı akademik dürüstlük prinsiplərinin qorunmasının vacibliyi xüsusi vurğulanıb. Bildirilib ki, plagiatla mübarizə qaydalarına əməl olunmaqla süni intellekt alətləri müəllim və tələbələrin tədris, araşdırma və məlumatların emalı prosesində işini daha da səmərəli təşkil etməyə yardımçı ola bilər.
Praktiki hissədə müasir süni intellekt proqramlarının tətbiqi iştirakçılara nümayiş etdirilib. Bu çərçivədə NotebookLM və Gemini platformalarının istifadə qaydaları real nümunələr əsasında ətraflı izah olunub.
Sual-cavab sessiyası ilə davam edən təlimdə süni intellektin tədrisdə tətbiqi zamanı yarana biləcək risklər, qiymətləndirmə meyarlarının yenilənməsi və bu texnologiyadan istifadə ilə bağlı məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

Training on the Application of Artificial Intelligence in Scientific Research and Teaching at BEU
A training session on "Application Opportunities of Artificial Intelligence in Scientific Research and the Teaching Process" has been organized for the faculty members and staff of the Information and Computer Technologies Faculty of Baku Engineering University (BEU).
Conducted by faculty instructor Ertugrul Gayibov, the training provided information on the integration of artificial intelligence technologies into the educational environment, the organization of more interactive lessons, and the application opportunities in the digitalization of scientific research activities.
During the training, particular emphasis was placed on the importance of upholding academic integrity principles. It was noted that, with adherence to anti-plagiarism regulations, artificial intelligence tools can help teachers and students organize their work more efficiently in the processes of teaching, research, and information processing.
In the practical segment, the application of modern artificial intelligence programs was demonstrated to participants. Within this framework, the usage guidelines of the NotebookLM and Gemini platforms were explained in detail using real-world examples.
The training continued with a question-and-answer session, during which discussions were held on the risks that may arise from the use of artificial intelligence in teaching, the updating of assessment criteria, and matters related to the use of this technology.