İclası giriş nitqi ilə açan Şuranın sədri, rektor Yaqub Piriyev gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verib. Eyni zamanda rektor BMU-nun Avtomatika, telekommunikasiya və energetika kafedrasının professoru, texnika elmləri doktoru İslam İslamovun sayca 3-cü monoqrafiyasının dünyanın aparıcı elmi nəşriyyatlarından biri olan “Springer” tərəfindən nəşr edildiyini bildirib, ona universitet kollektivi adından təbriklərini çatdırıb.
Sonra iclasda Müəssisələrlə əlaqələr və karyeranın inkişafı istiqamətində görülən işlər və Strategiya və keyfiyyət təminatı şöbəsinin fəaliyyətinin nəticələri barədə hesabatlar təqdim olunub.
Hər bir hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, Şura üzvlərinin təklif və rəyləri səsləndirilməklə hesabatlar qənaətbəxş sayılıb.
İclasda rektor Yaqub Piriyev aidiyyəti struktur bölmələrə tapşırıqlar verib, müəssisələrlə əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi, tələbələrin karyera imkanlarının artırılması, əmək bazarının tələblərinə uyğun peşəkar hazırlığının gücləndirilməsi, həmçinin tədris və idarəetmə proseslərində keyfiyyət təminatı mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində fəaliyyətin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Rektor qeyd olunan sahələr üzrə işlərin sistemli şəkildə həyata keçirilməsinin universitetin daha da inkişafına və rəqabətqabiliyyətliliyin yüksəldilməsinə mühüm töhfə verəcəyini bildirib.

Academic Council Meeting Held at BEU
Opening the meeting with an introductory address, Council Chairman and Rector Yagub Piriyev outlined the matters on the agenda. At the same time, the Rector noted that the third monograph of Professor of the Department of Automation, Telecommunications and Power Engineering at BEU, Doctor of Technical Sciences Islam Islamov, has been published by “Springer”, one of the world’s leading scientific publishers, and extended his congratulations on behalf of the university staff.
Reports were then presented on the work carried out in the areas of Industry Relations and Career Development, as well as on the results of the activities of the Strategy and Quality Assurance Department.
Extensive discussions were held on each report, and the reports were deemed satisfactory following the presentation of proposals and comments by Council members.
As the meeting continued with the discussion of various matters, Rector Yagub Piriyev issued instructions to the relevant structural units, emphasizing the importance of continuing efforts to further strengthen industry relations, expand students' career opportunities, enhance professional training in line with labor market requirements, and improve quality assurance mechanisms in academic and administrative processes. The rector noted that the systematic implementation of work in the aforementioned areas would make a significant contribution to the further development of the university and the enhancement of its competitiveness.
Discussions were also held on various other matters at the meeting, and relevant decisions were adopted.