İclası giriş nitqi ilə açan Şuranın sədri, rektor Yaqub Piriyev gündəlikdə duran məsələləri nəzərə çatdırıb. Rektor universitetin “Quacquarelli Symonds” tərəfindən ötən həftə açıqlanan “QS World University Rankings by Subject 2026” reytinqində ilk dəfə təmsil olunduğunu bildirib, bu münasibətlə kollektivə təbriklərini ifadə edib. Ali təhsil ocağının nüfuzlu reytinq siyahısında 2 ixtisas kateqoriyası üzrə yer alaraq mühüm nailiyyət əldə etdiyini vurğulayan Yaqub Piriyev bundan öncə BMU-nun QS reytinqində dünya üzrə ilk 1000-yə, Avropa üzrə isə ilk 400-yə daxil olmasını xatırladıb və bütün bunların universitetin beynəlxalq səviyyədə artan nüfuzunun göstəricisi olduğunu dilə gətirib. Rektor, eyni zamanda BMU-nun Strateji İnkişaf Planında yer alan əsas hədəflərə toxunaraq, qarşıdakı fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı tapşırıqlarını verib.
Sonra iclasda Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektorluğun, o cümlədən Texnoparkın fəaliyyətinə dair hesabatlar dinlənilib.
Hər bir hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, Şura üzvlərinin təklif və rəyləri nəzərə alınmaqla qənaətbəxş sayılıb.
Yaqub Piriyev beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, xarici tərəfdaşlarla birgə layihələrin artırılması və innovasiya mühitinin inkişafının universitetin əsas prioritet istiqamətlərindən olduğunu qeyd edib, fəaliyyətin daha da genişləndirilməsi, o cümlədən startap ekosisteminin gücləndirilməsi və sənaye ilə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətlərini xüsusi olaraq vurğulayıb.

BEU Holds Academic Council Meeting
Opening the meeting with an introductory address, Council Chairman and Rector Yaqub Piriyev brought to the attention of those present the issues on the agenda. The Rector announced that the university has been represented for the first time in the "QS World University Rankings by Subject 2026," published last week by Quacquarelli Symonds, and extended his congratulations to the university community on the occasion. Emphasizing that the institution had achieved a significant milestone by securing a place in the prestigious ranking in 2 subject categories, Yaqub Piriyev recalled that BEU had previously entered the top 1,000 universities worldwide and the top 400 in Europe in the QS rankings, noting that all these accomplishments reflect the university's growing international standing. The Rector also touched upon the key targets outlined in BEU's Strategic Development Plan and issued directives regarding upcoming areas of activity.
The meeting then heard reports on the activities of the Vice-Rectorate for International Relations, as well as the Technopark.
Extensive discussions were held on each report, which were deemed satisfactory taking into account the proposals and opinions of Council members.
Yaqub Piriyev noted that expanding international cooperation, increasing joint projects with foreign partners, and developing an innovative environment are among the university's core priority areas, placing particular emphasis on further broadening activities, including strengthening the startup ecosystem and deepening collaboration with industry.
The meeting concluded with discussions on various items on the agenda, during which relevant reports were heard and decisions were adopted.