BMU-da beynəlxalq iqlim hakatonunun qalibləri mükafatlandırılıb
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Koreya Respublikasının İNHA Universitetinin İqlim Böhranına Cavab Layihə Qrupu ilə imzalanmış “Qlobal iqlim böhranına cavab vermək üçün əməkdaşlığın qurulması” sazişi çərçivəsində keçirilən hakatonun iştirakçıları ilə görüş keçirilib.
Görüşdə bildirilib ki, keçən il sazişə əsasən ilk hakaton təşkil olunub. Layihənin ötənilki mərhələsində qaliblər sırasında yer alan BMU tələbəsi cari ilin may ayında Cənubi Koreyaya səfər edərək ekoloji təlimlərdə iştirak edib.
Bu il keçirilən hakatonda isə koreyalı və azərbaycanlı tələbələrdən ibarət 4 komanda formalaşdırılıb. Hər komanda üç nəfərdən - 1 koreyalı tələbə, 1 BMU tələbəsi və 1 Azərbaycan Dillər Universitetinin (ADU) tələbəsindən ibarət olub. Komandalar iqlim dəyişikliyi ilə bağlı birgə layihələr hazırlayıblar. Sonda layihələrin təqdimatı keçirilib. İNHA Universiteti və ADU-nun professor-müəllim heyətinin də təmsil olunduğu münsiflər heyəti tərəfindən ən uğurlu layihələr müəyyənləşdirilib.
Yarışmada iştirak edən müəllimləri və tələbələri BMU-nun rektoru adından salamlayan universitetin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül BMU ilə İNHA Universiteti arasında 6 ildir uğurla davam edən əməkdaşlığın və ikili diplom proqramının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. O bildirib ki, proqramın uğurlu nəticələri nəzərə alınaraq Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 22 iyul 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə onun icra müddəti 2030-cu ilədək uzadılıb.
İqlim dəyişikliyinin bəşəriyyət qarşısında duran ən aktual qlobal problemlərdən biri olduğunu önə çəkən Ətrabə Gül bildirib ki, bu sahədə elmi biliklərin, innovativ texnologiyaların və beynəlxalq əməkdaşlığın rolu getdikcə artır. O vurğulayıb ki, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə gənc tədqiqatçıların və gələcəyin mühəndislərinin fəal iştirakı xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Prorektor qeyd edib ki, bu kimi beynəlxalq layihələr və akademik mübadilə proqramları tələbələrdə elmi-tədqiqat potensialının, innovativ düşüncə tərzinin, multidissiplinar əməkdaşlıq bacarıqlarının və sosial məsuliyyət hissinin formalaşmasına, həmçinin onların müxtəlif ölkələrin akademik mühiti ilə yaxından tanış olmasına mühüm töhfə verir.
Sonda Ətrabə Gül İNHA Universitetinin nümayəndələrinə, layihənin təşkilatçılarına və hakaton iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə çıxış edən koreyalı müəllimlər yenidən BMU-da olmaqdan məmnunluqlarını ifadə ediblər, Azərbaycan və universitet haqqında xoş təəssüratlarını bölüşüblər.
Daha sonra hakatonun nəticələri açıqlanıb, qalib komandaların üzvlərinə sertifikatlar təqdim edilib. Layihə çərçivəsində I və II yerə layiq görülən komandaların hər bir üzvünə pul mükafatları verilib.

Winners of International Climate Hackathon Awarded at BEU
A meeting was held at Baku Engineering University (BEU) with the participants of the hackathon held within the framework of the "Building Cooperation to Respond to the Global Climate Crisis" agreement signed with the Climate Crisis Response Project Group of INHA University of the Republic of Korea.
At the meeting, it was noted that the first hackathon was organized last year in accordance with the agreement. A BEU student who was among the winners in the project's previous stage traveled to South Korea in May of this year and took part in ecological training sessions.
In this year's hackathon, 4 teams made up of Korean and Azerbaijani students were formed. Each team consisted of three members - 1 Korean student, 1 BEU student, and 1 student from Azerbaijan University of Languages (ADU). The teams developed joint projects related to climate change. A presentation of the projects was held at the end. The most successful projects were determined by a jury that also included faculty members from INHA University and ADU.
Greeting the teachers and students taking part in the competition on behalf of BEU's Rector, the university's Vice-Rector for International Relations, Atraba Gul, emphasized the special significance of the cooperation between BEU and INHA University, which has continued successfully for 6 years, and of the dual-degree program. She noted that, taking into account the program's successful results, its implementation period has been extended until 2030 by President Ilham Aliyev's Order "On Additional Measures Related to Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan," dated July 22, 2025.
Highlighting that climate change is one of the most pressing global problems facing humanity, Atraba Gul noted that the role of scientific knowledge, innovative technologies, and international cooperation in this field is steadily growing. She emphasized that the active participation of young researchers and future engineers in combating climate change is of particular importance. The vice-rector noted that such international projects and academic exchange programs make a significant contribution to developing students' research potential, innovative mindset, multidisciplinary cooperation skills, and sense of social responsibility, as well as to their becoming closely acquainted with the academic environment of various countries.
At the end, Atraba Gul expressed her gratitude to the representatives of INHA University, the organizers of the project, and the hackathon participants.
Speaking at the event, the Korean teachers expressed their satisfaction at being at BEU again and shared their pleasant impressions of Azerbaijan and the university.
Following this, the results of the hackathon were announced, and certificates were presented to the members of the winning teams. Members of the teams awarded 1st and 2nd place within the project each received cash prizes.