BMU aliminin müştərək elmi tədqiqatı Türkiyədə qalib olub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri Namiq Şıxəliyevin türkiyəli alimlərlə birlikdə həyata keçirdiyi elmi-tədqiqat layihəsi Türkiyə Respublikası Ali Təhsil Şurasının (YÖK) Akademik Dəstək Proqramı (YÖK-ADEP) üzrə qalib olub.
Proqram çərçivəsində maliyyələşdiriləcək layihə Gebze Texniki Universitetinin Biomühəndislik bölməsinin müəllimi Dr. Sedef Kaptan Usulun rəhbərliyi ilə icra edilir. “Bor qatqılı PCL/Kitosan lif əsaslı nanokompozitlərin hemostatik tətbiqlər üçün işlənib hazırlanması və istehsalı” mövzusunu əhatə edən tədqiqat müasir biomaterialların hazırlanması baxımından mühüm elmi əhəmiyyət daşıyır. Eyni zamanda əldə olunacaq nəticələrin biomühəndislik və tibb sahələrində tətbiqi nəzərdə tutulur.
Əsas tədqiqatçı kimi layihədə iştirak edən Namiq Şıxəliyev lif əsaslı daşıyıcı strukturların hazırlanması və onların xarakteristikası istiqamətində aparılan araşdırmalarda fəal rol oynayır.
Layihə, həmçinin BMU-nun beynəlxalq elmi əlaqələrinin genişlənməsinə mühüm töhfədir.
Qeyd edək ki, YÖK-ADEP proqramı ali təhsil müəssisələrində elmi tədqiqatların inkişafını təşviq edir, universitetlərarası əməkdaşlığı gücləndirir və innovativ layihələri dəstəkləyir.

The joint research project carried out by Namig Shikhaliyev, Head of the Department of Chemical Engineering at Baku Engineering University (BEU), together with Turkish scientists, has been selected as a winner under the Academic Support Program (YÖK-ADEP) of the Council of Higher Education of the Republic of Türkiye (YÖK).
The project is implemented under the leadership of Dr. Sedef Kaptan Usul, a faculty member of the Department of Bioengineering at Gebze Technical University. The research, titled “Development and Production of Boron-Doped PCL/Chitosan Fiber-Based Nanocomposites for Hemostatic Applications,” holds significant scientific importance in terms of the development of modern biomaterials. It is also expected that the results will be applied in the fields of bioengineering and medicine.
As the principal researcher, Namig Shikhaliyev plays an active role in studies on the development and characterization of fiber-based carrier structures.
The project also represents an important contribution to the expansion of BEU’s international scientific relations.
It should be noted that the YÖK-ADEP program promotes the development of scientific research in higher education institutions, strengthens inter-university cooperation, and supports innovative projects.