Beynəlxalq uğur qazanan BMU tələbələri nazirin gənclərlə görüşündə iştirak ediblər
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri avqustun 11-də gənclər və idman naziri Fərid Qayıbovun nazirliyin dəstəyi ilə beynəlxalq tədbirlərə qatılmış və uğurlar qazanmış gənclərlə görüşündə iştirak ediblər.
Görüş zamanı nazir gəncləri əldə etdikləri nailiyyətlər münasibətilə təbrik edib, onların iştirak etdikləri beynəlxalq tədbirlər, qazandıqları təcrübələr və əldə etdikləri nəticələr barədə fikir mübadiləsi aparıb.
Görüşdə BMU-nun INHA Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi ikili diplom proqramının “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi Tahirə Bəylərova çıxış edib. O, BMU-nun eyni ixtisas üzrə tələbəsi Ülkər Rəhimli ilə birlikdə Böyük Britaniyanın London şəhərində keçirilən “International World Innovative Student Exhibition” (IWISE) beynəlxalq innovasiya yarışmasının dünya finalında iştirakı və qazandıqları uğur barədə təəssüratlarını bölüşüb.
Bildirilib ki, Tahirə Bəylərova 18 komandanın iştirak etdiyi “Labirint” kateqoriyasında tapşırığı 4,11 saniyəyə tamamlayaraq I yerə layiq görülüb. Ülkər Rəhimli isə 14 komandanın mübarizə apardığı “Robosoccer” kateqoriyasında uğurlu çıxış edərək I yeri tutub.
Tahirə Bəylərova beynəlxalq yarışlarda iştirakın tələbələr üçün yaratdığı imkanlardan, bu cür tədbirlərin onların bilik və bacarıqlarının inkişafına, beynəlxalq təcrübə qazanmalarına, o cümlədən yeni əlaqələr qurmasına verdiyi töhfələrdən də danışıb.
Görüşdə Qazaxıstan, Macarıstan, İsveçrə, Malayziya, İtaliya, Böyük Britaniya, ABŞ, Finlandiya, Özbəkistan və Çində keçirilən beynəlxalq əhəmiyyətli tədbir və yarışlarda iştirak etmiş gənclərin fikir və təklifləri dinlənilib.
Nazir Fərid Qayıbov gənclərin əldə etdikləri nəticələri yüksək qiymətləndirib, onların uğurlarının davamlı olmasını arzulayıb.

BEU Students, International Award Winners, Take Part in Minister's Meeting with Youth
On August 11, students of Baku Engineering University (BEU) took part in a meeting held by Minister of Youth and Sports Farid Gayibov with young people who had participated in international events with the ministry's support and achieved success.
During the meeting, the minister congratulated the young people on their achievements and exchanged views on the international events they took part in, the experience they gained, and the results they achieved.
Tahira Baylarova, a fourth-year student in the "Electrical and Electronics Engineering" specialty of the dual-degree program carried out jointly by BEU and INHA University, spoke at the meeting. Together with Ulkar Rahimli, a BEU student in the same specialty, she shared her impressions of taking part in and achieving success at the world final of the "International World Innovative Student Exhibition" (IWISE) international innovation competition, held in London, United Kingdom.
It was noted that Tahira Baylarova was awarded 1st place in the "Labyrinth" category, completing the task in 4.11 seconds among 18 competing teams. Ulkar Rahimli achieved a successful performance in the "Robosoccer" category, competing among 14 teams, and took 1st place.
Tahira Baylarova also spoke about the opportunities that participation in international competitions creates for students, and the contribution such events make to developing their knowledge and skills, gaining international experience, and building new connections.
At the meeting, the views and proposals of young people who had taken part in internationally significant events and competitions held in Kazakhstan, Hungary, Switzerland, Malaysia, Italy, the United Kingdom, the USA, Finland, Uzbekistan, and China were heard.
Minister Farid Gayibov highly praised the results achieved by the young people and wished them continued success.