Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) tələbələr tərəfindən təşkil edilən “BoostCamp 8.0” tədris layihəsinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edənlər artıq ənənə şəklini alan və hər il uğurla icra olunan “BoostCamp” layihəsi haqqında, eləcə də nəzərdə tutulan yeniliklərlə bağlı ətraflı məlumat veriblər. Bildirilib ki, layihə tələbələrin qış tətili vaxtının səmərəli keçirilməsi ilə yanaşı, onların qazandığı biliklərin möhkəmləndirilməsi, inkişaf etdirilməsi və əmək bazarının tələblərinə yönələn bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi məqsədini daşıyır.
Layihəyə əsasən, informasiya texnologiyaları (IT) və elektronika ilə əlaqəli ixtisaslarda təhsil alan I və II kurs tələbələri üçün fevralın 14-nə kimi sürətləndirilmiş təlim dərsləri təşkil ediləcək. Müraciət edənlər arasından seçilən tələbələr 5 fərqli qrupda müxtəlif sahələr üzrə təcrübəli mentorların təlimlərində, eləcə də nüfuzlu şirkətlərdə çalışan peşəkarların seminarlarında iştirak edəcəklər.
Layihənin özəl cəhətlərindən biri ondan ibarətdir ki, universitetin son kursunda təhsil alan və ya məzun olan, habelə texniki və sosial bacarıqları üstünlük təşkil edən gənclər seçim əsasında mentor kimi layihəyə cəlb edilir. Adi dərslərdən fərqli olaraq “BoostCamp” əyləncəli və praktik formada baş tutur. Dərslərdə praktik tapşırıqlar işlənilir və layihə sonunda iştirakçılar mini-proyektləri təhvil verirlər. Dərslər və nahar fasiləsindən sonra iştirakçılar üçün sosial bacarıqları artırmaq və zehni yorğunluğu aradan qaldırmaq məqsədilə kiçik oyunlar təşkil olunur. Axşamlar və həftəsonları isə sənayedə təcrübə toplamış IT mütəxəssisləri dəvət edilərək öz sahələri haqda məlumat verir, həmçinin birgə müzakirələr aparılır.
Sonda layihənin məzunlarına fəallıqlarına əsasən dərəcəli sertifikatlar veriləcək. Yeni məzunlar indiyə qədər layihədə uğurla iştirak etmiş və İKT laboratoriyasında fərqli fəaliyyətlər göstərmiş şəbəkənin qrupunda yer almaqla kiçik IT cəmiyyətinin bir parçası olacaq, habelə yeni layihələrin təşkilatçı və ya iştirakçısı kimi fəaliyyətlərə qatıla biləcəklər.

Next "BoostCamp" project starts at BEU
Baku Engineering University (BEU) has hosted the opening ceremony of the “BoostCamp 8.0” educational project organized by students.
Speakers at the event provided detailed information about the “BoostCamp” project, which has already become a tradition and is successfully implemented every year, as well as the planned innovations. It was noted that the project aims to effectively spend the winter holidays of students, as well as to consolidate and develop their acquired knowledge and improve their skills aimed at the requirements of the labor market.
According to the project, accelerated training classes will be organized for first and second year students studying in specialties related to information technologies (IT) and electronics until February 14. Students selected from among the applicants will participate in trainings of experienced mentors in various fields in 5 different groups, as well as seminars of professionals working in reputable companies.
One of the special features of the project is that young people who are studying or have graduated from the last year of university, as well as those who have technical and social skills, are selected to be involved in the project as mentors. Unlike regular classes, “BoostCamp” takes place in a fun and practical way. Practical tasks are worked out in the classes, and at the end of the project, participants submit mini-projects. After classes and lunch break, small games are organized for participants to improve social skills and relieve mental fatigue. In the evenings and weekends, IT specialists with experience in the industry are invited to provide information about their fields, and joint discussions are held.
At the end, graduates of the project will be awarded certificates based on their activity. New graduates will become part of a small IT community by taking part in a group of a network that has successfully participated in the project so far and has performed various activities in the ICT laboratory, as well as participating in activities as organizers or participants of new projects.