BMU-da COP29-la bağlı forum təşkil olunub
Sənaye mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Etibar Qəhrəmanovun moderatorluğu ilə baş tutan tədbirdə qlobal ekoloji problemlərin ətraf mühitə təsiri, yaratdığı sosial-iqtisadi fəsadlar, yaşıl enerji və onun istixana qazlarının azaldılmasında rolu, COP29-un Azərbaycana ekoloji baxımdan qazandıracağı üstünlüklər, iqlim dəyişmələrinin su ehtiyatlarının idarə olunmasına, həmçinin Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələrinə təsirləri istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Su və Meliorasiya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun şöbə müdiri Rəşail İsmayılov tədbirdə çıxış edərək su ehtiyatlarına iqlim dəyişmələrinin göstərdiyi mənfi təsirləri vurğulayıb. Su təhlükəsizliyini hər bir ölkənin milli təhlükəsizlik məsələsi kimi xarakterizə edən şöbə müdiri Azərbaycanda 2024-2040-cı illərdə “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli  Starategiya”nın qəbul olunduğunu xatırladıb, sənəddə iqlim dəyişmələri fonunda ilkin mərhələdə su ehtiyatlarının idarə olunması, monitorinq sisteminin, yeni texnologiyalardan istifadənin, suyun uçotunun təkmilləşdirilməsinin, sonrakı mərhələlərdə isə  hidroböhranların qarşısının alınması, su sektoruna daha qabaqcıl texnologiyaların tətbiq olunmasının nəzərdə tutulduğunu deyib. Natiq əlavə edib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının su potensialından səmərəli istifadə ilə bağlı hazırda görülən işlər, eləcə də yeni su anbarlarının tikilməsi Azərbaycanın iqlim dəyişmələrinin təsirinin yumşaldılması məqsədilə atdığı addımlar sırasında dayanır.
Sonra tullantıların effektiv idarəolunması mövzusunda çıxış edən  “Təmiz Şəhər” ASC-nin Ətraf mühit və əməyin mühafizəsi şöbəsinin rəis müavini Elnur Əliyev 2030-cu ilə qədər dünyada bərk məişət tullantılarının 4 milyard tonu aşacağına və bunun ciddi risk demək olduğuna diqqət çəkib. Bildirib ki, bərk məişət tullantılarının idarə olunması təkcə atmosferə yox, yeraltı sulara, torpağa və s. mənfi təsir göstərir. Sanitar normalara cavab verən poliqonların yaradılmasının müsbət cəhətlərini sadalayan rəis müavini tullantılardan alınan qazların istilik məqsədli istifadəsini qeyd edib, qarışıq tullantılarda isə metan qazının yaranmasının qeyri-stabil getdiyini və bunun qarşısını almağın çətin olduğunu söyləyib.
AZGREEN Mühəndislik və Ətraf Mühit Xidmətləri şirkətinin alternativ enerji üzrə eksperti Orxan Kərimzadə isə istixana qazlarının atmosferə vurduğu zərərlərdən danışıb. Bildirib ki, bütün dünya artıq təhlükəni azaltmağın yolunu alternativ enerjiyə keçiddə görür. Bərpaolunan enerji mənbələrinə keçiddə dünya ölkələrinin bərabər imkanlara sahib olmadığını vurğulayan ekspert kifayət qədər külək və günəş enerjisi potensialına  malik Azərbaycanın isə bərpaolunan enerji istiqamətində uğurlu addımlar atdığını deyib.
Forum diskussiya şəraitində işini davam etdirib, iştirakçıların mövzu ilə bağlı sualları cavablandırılıb.

A forum "COP29: Together, in Solidarity for a Green World" has been held at Baku Engineering University (BEU).
At the event moderated by Etibar Kahramanov, senior lecturer of the industrial engineering department, the impact of global environmental problems on the environment, the socio-economic consequences caused by them, green energy and its role in reducing greenhouse gases, the advantages that COP29 will bring to Azerbaijan from an ecological point of view, the impact of climate change on the management of water resources, as well as the direction of the effects on the level changes of the Caspian Sea were discussed.
Speaking at the event, Rashail Ismayilov, head of the Water and Reclamation Scientific Research Institute, emphasized the negative effects of climate change on water resources. Describing water security as a matter of national security of every country, and reminding that the "National Strategy for the efficient use of water resources" was adopted in Azerbaijan in 2024-2040, the head of the department noted that the document envisages the management of water resources, monitoring system, use of new technologies, improvement of water accounting in the initial stage against the background of climate changes, and prevention of hydrocrisis in the later stages, application of more advanced technologies to the water sector. The speaker added that the current works on the effective use of the water potential of Karabakh and Eastern Zangezur economic regions, as well as the construction of new water reservoirs, are among the steps taken by Azerbaijan to mitigate the effects of climate change.
Later, speaking on the topic of effective waste management, Elnur Aliyev, Deputy Head of the Department of Environment and Labor Protection of "Clean City" OJSC, drew attention to the fact that by 2030, solid household waste in the world will exceed 4 billion tons, and this means a serious risk. He said that the management of solid household waste affects negatively not only the atmosphere, but also groundwater, soil. Enumerating the positive aspects of the creation of landfills that meet sanitary standards, the deputy head mentioned the use of gases obtained from waste for heating purposes. He added that the formation of methane gas in mixed waste is unstable and it is difficult to prevent it.
Alternative energy expert of AZGREEN Engineering and Environmental Services Orkhan Karimzada spoke about the damage caused by greenhouse gases to the atmosphere. He said that the whole world already sees the way to reduce the danger in the transition to alternative energy. Emphasizing that the countries of the world do not have equal opportunities in the transition to renewable energy sources, the expert said that Azerbaijan, which has sufficient wind and solar energy potential, has taken successful steps in the direction of renewable energy.
The forum continued its work in a discussion environment, and the participants' questions on the topic were answered.