Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Azərbaycan Gənc Alimlər, Doktorantlar və Magistrlar Cəmiyyətinin “Ali təhsil müəssisələrində transdisiplinarlıq strategiyaları ilə maarifləndirmə fəaliyyətlərinin təşkili” layihəsi çərçivəsində seminar keçirilib.
Layihə Təhsil və Elm Nazirliyi tərəfindən dəstəkləndiyindən, ilk seminar çərçivəsində çıxış edən BMU-nun Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru, professor Aghasi Malikov və Magistratura və Doktorantura şöbəsinin müdiri, professor Mahir Bashirov layihənin ali təhsil müəssisələrində bilik istehsalı prosesində əsas dəyişikliklərin araşdırılması və təşviqi imkanlarını təqdim etdiyini vurğulayıblar.
Azərbaycan Gənc Alimlər, Doktorantlar və Magistrlar Cəmiyyətinin eksperti Sevinj Adilova təqdimatla çıxış edərək, qarşılıqlı əlaqələrin transdisiplinar strategiyası, yeni bilik istehsal üsullarının tədqiqi mövzusunda danışıb. Natiq bu sahədə dünya universitetlərinin təcrübəsi, müxtəlif ölkələrdə tətbiq olunan metodların öyrənilməsi və transdisiplinar əlaqələr kontekstində yeni düşüncə yollarının tapılması barədə geniş məlumat verib.
Müzakirələrlə davam edən seminarın sonunda iştirakçılara müvafiq çap materialları və sertifikatlar təqdim olunub.

Seminar on transdisciplinarity strategies held at BEU
A seminar has been held at Baku Engineering University (BEU) within the framework of the project "Organization of awareness activities with transdisciplinarity strategies in higher education institutions" of the Society of Young Scientists, Doctoral Students and Masters of Azerbaijan.
In the first seminar organized according to the project supported by the Ministry of Science and Education, speaking at the seminar, BEU vice-rector for science and innovation, professor Agasi Malikov, head of the Master's and doctoral department, professor Mahir Bashirov emphasized that the project offers research and promotion of key changes in the process of knowledge production in higher education institutions.
Sevinj Adilova, an expert of the Azerbaijan Young Scientist, Doctorate and Master's Society, made a presentation and spoke about the strategy of interdisciplinary communication and reconstruction of relations, researching the ways of producing new knowledge. The speaker gave extensive information about the experience of world universities in this field, as well as the study of methods applied in different countries, finding the way to a new way of thinking in the context of interdisciplinary relations.
At the end of the seminar, which continued with discussions, the participants were presented with relevant printed materials and certificates.