PKTU-BMU Mühəndislik fakültəsi ilk tələbələrini qəbul edəcək
Beynəlxalq standartlara uyğun mühəndislik təhsili almaq və iki diplom əldə etmək istəyən abituriyentlər üçün Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) daha bir yeni akademik imkan yaradılıb. BMU ilə Çin Xalq Respublikasının aparıcı ali təhsil müəssisələrindən biri olan Pekin Kimya Texnologiya Universitetinin (PKTU) birgə təsis etdiyi PKTU-BMU Mühəndislik fakültəsinə 2026-2027-ci tədris ilindən etibarən tələbə qəbulu həyata keçiriləcək.
Fakültədə tədris kompüter elmləri, kimya, biotexnologiya və mexanika mühəndisliyi ixtisasları üzrə aparılacaq. Tələbələr bu istiqamətlər üzrə müasir elmi biliklərə yiyələnməklə yanaşı, beynəlxalq təcrübə qazanmaq imkanı əldə edəcəklər.
Təhsil prosesi ikili diplom proqramı çərçivəsində 3+1 modeli əsasında təşkil olunacaq. Proqrama uyğun olaraq, tələbələr təhsilin ilk üç ilini BMU-da, sonuncu ilini isə PKTU-da davam etdirəcəklər. Tədris proqramını uğurla başa vuran məzunlara hər iki universitetin diplomu təqdim ediləcək.
Fakültədə tədris BMU və PKTU-nun yüksəkixtisaslı professor-müəllim heyəti tərəfindən həyata keçiriləcək. Bu əməkdaşlıq tələbələrin hər iki universitetin akademik potensialından və qabaqcıl tədris təcrübəsindən faydalanmasına imkan verəcək.
Yeni yaradılan fakültə tələbələrin beynəlxalq elmi-tədqiqat layihələrində iştirakını, akademik mobillik proqramlarından yararlanmasını və innovativ texnologiyalar üzrə bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməsini dəstəkləyəcək. Eyni zamanda fakültə çərçivəsində həyata keçiriləcək fəaliyyətlərin elmi-tədqiqat, innovasiya və texnologiya transferi istiqamətlərində əməkdaşlığın dərinləşməsinə töhfə verməsi nəzərdə tutulur.
PKTU-BMU Mühəndislik fakültəsi beynəlxalq təhsil mühitində rəqabətqabiliyyətli, müasir mühəndislik kompetensiyalarına malik mütəxəssislərin hazırlanması baxımından mühüm platforma olacaq. Yeni akademik təşəbbüs tələbələrə qlobal təcrübədən yararlanmaq, gələcəyin texnologiyalarını mənimsəmək və beynəlxalq əmək bazarının tələblərinə uyğun peşəkar inkişaf imkanları qazandıracaq.

BUCTU-BEU Faculty of Engineering to Admit Its First Students
A new academic opportunity has been created at Baku Engineering University (BEU) for applicants who wish to receive engineering education in line with international standards and obtain two diplomas. Student admission to the BUCT-BEU Faculty of Engineering, jointly established by BEU and Beijing University of Chemical Technology (BUCT), one of the leading higher education institutions of the People's Republic of China, will begin from the 2026-2027 academic year.
The faculty will offer training in the specialties of computer science, chemistry, biotechnology, and mechanical engineering. In addition to acquiring modern scientific knowledge in these fields, students will have the opportunity to gain international experience.
The educational process will be organized within the framework of a dual-diploma program based on the 3+1 model. According to the program, students will spend the first three years of their education at BEU and the final year at BUCT. Graduates who successfully complete the curriculum will be awarded diplomas from both universities.
Teaching at the faculty will be conducted by the highly qualified faculty members of BEU and BUCT. This cooperation will allow students to benefit from the academic potential and advanced teaching experience of both universities.
The newly established faculty will support students' participation in international scientific research projects, their use of academic mobility programs, and the development of their knowledge and skills in innovative technologies. At the same time, the activities to be carried out within the faculty are expected to contribute to deepening cooperation in the fields of scientific research, innovation, and technology transfer.
The BUCT-BEU Faculty of Engineering will serve as an important platform for training competitive specialists with modern engineering competencies in the international educational environment. The new academic initiative will provide students with opportunities to benefit from global experience, master the technologies of the future, and develop professionally in line with the demands of the international labor market.