Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (MİT) məzunu, süni intellekt üzrə tədqiqatçı və sahibkar Orxan Cavadlı tərəfindən “Sahibkarlıq və özünütəkmilləşdirən süni intellekt sistemləri: qiymətləndirmə və optimallaşdırma” mövzusunda master-klass keçirilib.
Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektorluq və BMU Texnoparkının təşkil etdiyi tərbirdə master-klassın tələbələr üçün mühüm praktiki əhəmiyyət daşıdığı, o cümlədən real sahibkarlıq təcrübəsini, süni intellekt sahəsində aparılan qabaqcıl tədqiqatları əhatə etdiyi bildirilib.
Sonra Orxan Cavadlı ABŞ və Azərbaycanda on ildən artıq müddətdə texnologiya şirkətləri qurmaq sahəsində qazandığı təcrübədən, eləcə də özünütəkmilləşdirən AI sistemləri üzrə həyata keçirilən aktual tədqiqatlardan danışıb.
Master-klass çərçivəsində startap ideyalarının qiymətləndirilməsi, bazar həcmi, problemin aktuallığı və investorlar üçün mühüm hesab olunan məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Bununla yanaşı, CB Insights-ın 110-dan çox startap post-mortem analizi əsasında məhsul-bazar uyğunluğu, kapital intizamı, komanda quruluşu, rəqabət mühiti və unit ekonomikasının startapların uğurunda oynadığı rol diqqətə çatdırılıb. Tədbirdə, həmçinin AI sistemləri, observability və qiymətləndirmə arasındakı fərqlər, GPA qiymətləndirmə çərçivəsi vahid özünütəkmilləşdirmə metodologiyası kimi təqdim edilən TEI Loop kimi məsələlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Sessiya zamanı tələbə və müəllimlərlə erkən mərhələdə maliyyələşmə strategiyaları, mühəndis tələbələrinin qlobal süni intellekt tədqiqatlarına verə biləcəyi töhfələr və s. barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, MİT məzunu Orxan Cavadlı özünütəkmilləşdirən AI sistemlərinin qiymətləndirilməsi və optimallaşdırılması üçün nəzərdə tutulan açıq mənbəli TEI (Target-Evaluate-Improve) çərçivəsinin müəllifidir. Bu metodologiya Stenford Universitetində keçirilən bir sıra tədbirlərdə, o cümlədən Stenford Məlumat Elmi təşəbbüsü və Stenfordun İnsan Mərkəzli Süni İntellekt İnstitutu tərəfindən təşkil olunan konfranslarda təqdim edilib.

A master class titled "Entrepreneurship and Self-Improving Artificial Intelligence Systems: Evaluation and Optimization" was held at Baku Engineering University (BEU) by Orkhan Javadli, an MIT graduate, AI researcher, and entrepreneur.
Organized by the Vice-Rectorate for International Relations and BEU Technopark, the event was noted to be of significant practical value for students, encompassing real entrepreneurship experience as well as cutting-edge research in the field of artificial intelligence.
Orkhan Javadli went on to share his experience of over a decade building technology companies in the United States and Azerbaijan, as well as current research on self-improving AI systems.
During the master class, discussions were held on the evaluation of startup ideas, market size, problem relevance, and key considerations for investors. Additionally, drawing on CB Insights' post-mortem analysis of more than 110 startups, participants were informed about the roles of product-market fit, capital discipline, team structure, competitive environment, and unit economics in startup success. The event also provided detailed insight into topics such as AI systems, the distinctions between observability and evaluation, the GPA evaluation framework, and the TEI Loop - presented as a unified self-improvement methodology.
During the session, an exchange of views took place with students and faculty on early-stage funding strategies, the potential contributions of engineering students to global AI research, and related topics.
It is worth noting that MIT graduate Orkhan Javadli is the author of the open-source TEI (Target-Evaluate-Improve) framework, designed for the evaluation and optimization of self-improving AI systems. This methodology has been presented at a number of events at Stanford University, including conferences organized by the Stanford Data Science initiative and the Stanford Human-Centered Artificial Intelligence Institute.