BMU tələbələrindən Böyük Britaniyada keçirilən yarışmada möhtəşəm uğur: iki I yer
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri Böyük Britaniyanın London şəhərində keçirilən “International World Innovative Student Exhibition” (IWISE) beynəlxalq innovasiya yarışmasının dünya finalında yüksək nəticə göstərərək iki kateqoriya üzrə I yerə layiq görülüblər.
Yarışda BMU-nun INHA Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi ikili diplom proqramının “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisasının IV kurs tələbələri Tahirə Bəylərova və Ülkər Rəhimli uğurla çıxış ediblər.
Tahirə Bəylərova “Labirint” kateqoriyasında 18 komandanın iştirak etdiyi mübarizədə tapşırığı 4,11 saniyəlik nəticə ilə tamamlayaraq I yeri tutub.
Ülkər Rəhimli isə “Robosoccer” kateqoriyasında 14 komandanın iştirak etdiyi yarışda yüksək nəticə nümayiş etdirərək I yerə layiq görülüb.
Dünya finalında ümumilikdə 25 ölkədən tələbələr iştirak ediblər. IWISE yarışmasında Azərbaycan heyətinin iştirakı Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə təmin olunub.
BMU tələbələrinin əldə etdikləri nəticələr onların mühəndislik, robototexnika və innovativ texnologiyalar sahəsində nəzəri biliklərini praktik bacarıqlarla uğurla əlaqələndirdiklərini nümayiş etdirir. Beynəlxalq səviyyəli innovasiya və robototexnika yarışmasında qazanılan belə uğurlar, eyni zamanda universitetdə müasir mühəndislik təhsilinin, innovativ düşüncənin və tələbə layihələrinin inkişafına göstərilən diqqətin nəticəsidir.
Qeyd edək ki, IWISE gənclərin elm, texnologiya, mühəndislik, robototexnika və innovasiya sahəsində bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirdikləri beynəlxalq platformadır. Yarış müxtəlif mərhələlərdən ibarət olmaqla, iştirakçılara öz bilik və bacarıqlarını beynəlxalq səviyyədə nümayiş etdirmək və müxtəlif ölkələrdən olan gənc innovatorlarla rəqabət aparmaq imkanı yaradır.

Students of Baku Engineering University (BEU) achieved outstanding results at the world final of the "International World Innovative Student Exhibition" (IWISE) international innovation competition, held in London, United Kingdom, earning 1st place in two categories.
Tahira Baylarova and Ulkar Rahimli, fourth-year students in the "Electrical and Electronics Engineering" specialty of the dual-degree program carried out jointly by BEU and INHA University, competed successfully at the competition.
Tahira Baylarova took 1st place in the "Labyrinth" category, completing the task in 4.11 seconds among 18 competing teams.
Ulkar Rahimli was awarded 1st place in the "Robosoccer" category, demonstrating a high result among 14 competing teams.
A total of students from 25 countries took part in the world final. The participation of the Azerbaijani delegation in the IWISE competition was ensured with the support of the Ministry of Youth and Sports.
The results achieved by the BEU students demonstrate their successful combination of theoretical knowledge with practical skills in the fields of engineering, robotics, and innovative technologies. Such achievements in an international-level innovation and robotics competition are, at the same time, a result of the attention given at the university to modern engineering education, innovative thinking, and the development of student projects.
It should be noted that IWISE is an international platform where young people showcase their knowledge and skills in the fields of science, technology, engineering, robotics, and innovation. Consisting of several stages, the competition gives participants the opportunity to demonstrate their knowledge and skills at the international level and compete with young innovators from various countries.