BMU-nun tələbəsi İtaliyanın nüfuzlu universitetindən qəbul alıb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) “Kimya mühəndisliyi” ixtisasının IV kurs tələbəsi Məhəmmədəli Ayralov İtaliyanın Milan Politexnik Universitetindən qəbul alıb. O, magistratura təhsilini Avropanın bu nüfuzlu universitetində eyni ixtisas üzrə davam etdirmək niyyətindədir.
Milan Politexnik Universiteti "QS World University Rankings" reytinqinə əsasən, dünya universitetləri arasında ilk 100-lükdə (98-ci yer) qərarlaşan və mühəndislik sahələri üzrə qlobal miqyasda aparıcı ali təhsil müəssisələrindən biridir. M.Ayralovun bu uğuru bakalavr təhsilini hələ tamamlamadan əldə etməsi onun yüksək akademik potensialının və BMU-da formalaşdırılan keyfiyyətli tədris mühiti, verilən təhsilin beynəlxalq səviyyədə rəqabətqabiliyyətli olduğunun göstəricisidir.
Ağstafa rayonu, Dağ Kəsəmən kəndində anadan olan, Qazax şəhəri S.Vurğun adına 2 saylı tam orta məktəbdə təhsil alan M.Ayralov məktəb illərində yerli və beynəlxalq olimpiadalarda qazandığı uğurları ilə fərqlənib. BMU-ya 592 balla qəbul olan Məhəmmədəli Ayralov II kursda Turin Politexnik Universitetində Erasmus Mübadilə Proqramı ilə təhsil alıb. Həmin müddətdə universitetdə könüllü şəkildə tədqiqat köməkçisi kimi fəaliyyət göstərib və startap komandaları ilə işləyib. Azərbaycana qayıtdıqdan sonra BMU-da təhsilinə davam etməklə yanaşı, müəllim köməkçisi və mentor kimi fəaliyyət göstərib. Kimya, kimya mühəndisliyi, korroziya mühəndisliyi, polimer prosesləri mühəndisliyi və Aspen HYSYS üzrə tədris və mentorluq edib. Bir neçə yerli, həmçinin beynəlxalq nüfuzlu hakatonlara qatılıb və investisiyalar qazanıb. Bundan əlavə, fərqli ölkələrdə sahibkarlıq mövzularında təlimlərə qatılıb (Lüksemburq, Estoniya, Hollandiya) və PV Panellər üçün Materialın Modelləşdirilməsi və Dizaynı (Material Modelling and Design for PV Panels) mövzusunda təlimçi kimi çıxış edib (Danimarka, Almaniya, İtaliya, İsveç).
I kursda oxuyarkən enerji transferi mövzusunda ilk tezisi çap olunub, II kursdan etibarən könüllü şəkildə laboratoriyada assistentlik etməyə başlayıb. Ümumilikdə, 6 tezis və 2 elmi məqalənin müəllifi və həmmüəllifidir. 3 tezisi Azərbaycanda, 1 tezisi Türkiyədə, 1 tezisi Çində, 1 tezisi isə İtaliyada keçirilən konfranslarda təqdim olunub və çap edilib. Ən son həmmüəllif olduğu məqalə yüksək indeksli Q1- “Molecular Liquids” jurnalında dərc olunub.
M.Ayralovun əsas məqsədi elmi araşdırmalar aparmaq, nüfuzlu universitetlərin birində PhD təhsilini tamamlamaq və materiallar elmi sahəsində alim olmaqdır. O, fevral ayından etibarən dünyanın nüfuzlu testing şirkətlərindən biri olan SGS şirkətində kimyaçı-təcrübəçi kimi fəaliyyətə başlayacaq.
BMU tələbəsinin uğurlarına sevinir, ona gələcək təhsil pillələrində və elmi hədəflərində bol müvəffəqiyyətlər arzulayırıq!

Mahammadali Ayralov, a fourth-year student majoring in Chemical Engineering at Baku Engineering University (BEU), has been admitted to Polytechnic University of Milan in Italy. He intends to pursue his master's degree in the same field at this prestigious European university.
Polytechnic University of Milan, according to the QS World University Rankings, ranks among the top 100 universities worldwide (98th place) and is one of the leading higher education institutions globally in engineering fields. Ayralov's achievement of securing this admission before even completing his bachelor's degree demonstrates his high academic potential and serves as an indicator that the quality educational environment fostered at BEU and the education provided are competitive at the international level.
Born in Dag Kasaman village, Aghstafa district, and educated at S. Vurgun Secondary School No. 2 in Gazakh city, Ayralov distinguished himself during his school years with achievements in local and international olympiads. Mahammadali Ayralov, who was admitted to BEU with a score of 592, studied at Polytechnic University of Turin through the Erasmus Exchange Program during his second year. During that period, he worked as a volunteer research assistant at the university and collaborated with startup teams. After returning to Azerbaijan, while continuing his education at BEU, he also worked as a teaching assistant and mentor. He taught and mentored in chemistry, chemical engineering, corrosion engineering, polymer process engineering, and Aspen HYSYS. He participated in several local as well as internationally prestigious hackathons and secured investments. Additionally, he attended training sessions on entrepreneurship topics in different countries (Luxembourg, Estonia, the Netherlands) and delivered presentations as a trainer on Material Modelling and Design for PV Panels (Denmark, Germany, Italy, Sweden).
His first thesis on energy transfer was published during his first year, and from his second year onwards, he began working voluntarily as a laboratory assistant. Overall, he is the author and co-author of 6 theses and 2 scientific articles. Three of his theses were presented and published at conferences held in Azerbaijan, 1 thesis in Türkiye, 1 thesis in China, and 1 thesis in Italy. Most recently, an article he co-authored was published in the high-impact Q1 journal "Molecular Liquids."
Ayralov's primary goal is to conduct scientific research, complete PhD studies at one of the prestigious universities, and become a scientist in the field of materials science. Starting in February, he will begin working as a chemist-analyst at SGS, one of the world's prestigious testing companies.
BEU celebrates its student's achievements and wishes him great success in his future educational endeavors and scientific objectives!