BMU-nun sənaye ilə əməkdaşlığı və startap layihələri “Araz FM”-də müzakirə olunub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) sənaye ilə əməkdaşlıq istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətlər “Araz FM”-də yayımlanan “Biznes Mərkəzi” verilişinin növbəti buraxılışında geniş müzakirə olunub.
Universitetin tədris işləri üzrə prorektoru Həmzağa Orucovun qonaq olduğu verilişdə tədris planının əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması, tələbələrin müəssisələrdə praktiki təcrübə qazanması, startap layihələrinin inkişafı, elmi tədqiqatların kommersiyalaşdırılması, süni intellektin tədris və tədqiqat proseslərinə inteqrasiyası, eləcə də universitet Texnoparkının innovasiya və elmin iqtisadi dəyərə çevrilməsinə töhfələri kimi mövzulardan bəhs edilib.
Eyni zamanda, verilişdə BMU tələbələrinin startap layihələrinə də yer ayrılıb. “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasının III kurs tələbəsi Hakim Musazadə “LankonFarm”, “Komputer elmləri” ixtisasının IV kurs tələbəsi Aysun Eminli isə “GreenGuset” layihələri ilə bağlı çıxış ediblər.
Buraxılışda, həmçinin tələbələrin innovasiya fəaliyyəti və universitet-sənaye əməkdaşlığının gələcək inkişaf istiqamətlərinə dair mövqeləri də təqdim olunub.

BEU's Industry Collaboration and Startup Projects Discussed on "Araz FM"
The activities carried out by Baku Engineering University (BEU) in the area of industry collaboration were discussed at length on the latest edition of the "Business Center" program broadcast on "Araz FM."
The program, which featured the university's Vice-Rector for Academic Affairs Hamzaga Orujov as a guest, covered topics including the alignment of the curriculum with labor market requirements, students gaining practical experience at enterprises, the development of startup projects, the commercialization of scientific research, the integration of artificial intelligence into teaching and research processes, as well as the contributions of the university's Technopark to innovation and the conversion of science into economic value.
The program also dedicated airtime to startup projects by BEU students. Hakim Musazade, a third-year student majoring in Electronics Engineering, presented the "LankonFarm" project, while Aysun Eminli, a fourth-year student majoring in Computer Science, presented the "GreenGuest" project.
The broadcast also featured the students' perspectives on innovation activities and the future development directions of university-industry collaboration.