BMU-nun kollektivi Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin xatirəsini ehtiramla yad edib
Müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümü ilə əlaqədar Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) kollektivi Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin məzarını ziyarət edib.
Universitet əməkdaşları görkəmli dövlət xadimi, dünya şöhrətli siyasətçi Heydər Əliyevin xatirəsini böyük ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anılıb, məzarı önünə tər çiçəklər düzülüb.

BEU Staff Pay Tribute to the National Leader at Alley of Honor
On the occasion of the 103rd birth anniversary of Heydar Aliyev - architect and founder of the modern Azerbaijani state and the National Leader of our people - the staff of Baku Engineering University (BEU) visited the National Leader's grave at the Alley of Honor.
University staff paid tribute with deep respect to the memory of Heydar Aliyev, the outstanding statesman and world-renowned political figure, and laid wreaths of flowers at his grave.
The memory of Zarifa Aliyeva - the National Leader Heydar Aliyev's life companion, distinguished ophthalmologist, scientist and academician - was also honored with reverence, and fresh flowers were laid at her grave.