BMU məzunundan beynəlxalq akademik uğur
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisasının məzunu Riad Əlizadə minlərlə namizəd arasından seçilərək dünyanın ən rəqabətli beynəlxalq təhsil proqramlarından biri olan Erasmus Mundus təqaüd proqramının TOP 25-liyinə daxil olub.
Erasmus Mundus proqramı çərçivəsində Riad Əlizadə ümumilikdə 51 600 avro məbləğində təqaüd qazanıb. Proqram ona Avropanın müxtəlif ölkələrində yerləşən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində akademik fəaliyyət göstərmək və tanınmış şirkətlərdə beynəlxalq təcrübə qazanmaq imkanı yaradacaq.
Riad Əlizadə proqram çərçivəsində Fransa, Finlandiya və Litvada yerləşən aşağıdakı nüfuzlu universitetlərdə akademik fəaliyyət imkanları əldə edib:
- Jan-Monnet Universiteti
- Şərqi Finlandiya Universiteti
- Paris-Est Kretey Universiteti
- Vilnüs Universiteti
BMU məzununun beynəlxalq akademik uğurları bununla məhdudlaşmır. O, dünyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən bir sıra qəbul təklifləri alıb və “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın qalibi olub.
Riad Əlizadənin ABŞ və Niderlandın digər nüfuzlu universitetlərindən aldığı qəbul və ixtisaslar:
- Cons Hopkins Universiteti (THE reytinqində 16-cı yer) - Elektrik və kompüter mühəndisliyi
- Miçiqan Universiteti- Enn Arbor (THE reytinqində 23-cü yer) - Robototexnika
- Karnegi Mellon Universiteti (THE reytinqində 24-cü yer) - Elektrik və kompüter mühəndisliyi
- Dyuk Universiteti (THE reytinqində 28-ci yer) - Elektrik və kompüter mühəndisliyi
- Maastrixt Universiteti (THE reytinqində 131-ci yer) - Təsvirləmə mühəndisliyi
Qeyd edək ki, Riad Əlizadə BMU-nun İNHA Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi ikili diplom proqramını uğurla başa vuraraq hər iki ali məktəbin diplomunu əldə edib. Onun Erasmus Mundus təqaüd proqramında TOP 25-liyə daxil olması, Dövlət Proqramının qalibi olması və dünyanın aparıcı universitetlərindən qəbul alması yüksək akademik göstəricilərini, o cümlədən beynəlxalq rəqabətə davamlılığını nümayiş etdirir. Bu uğurlar, eyni zamanda, onun mühəndislik sahəsində qazandığı bilik və bacarıqların nüfuzlu beynəlxalq təhsil proqramlarında yüksək qiymətləndirildiyini göstərir.
Riad Əlizadənin əldə etdiyi nəticə BMU məzunlarının dünyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil imkanları qazanaraq beynəlxalq akademik mühitdə uğurla təmsil olunmasının növbəti nümunəsidir.

International Success from BEU Graduate
Riad Alizade, a graduate of Baku Engineering University's (BEU) "Electrical and Electronics Engineering" specialty, was selected from among thousands of candidates and included among the TOP 25 of the Erasmus Mundus scholarship program, one of the world's most competitive international education programs.
Within the framework of the Erasmus Mundus program, Riad Alizade received a total scholarship amount of €51,600. The program will give him the opportunity to engage in academic activities at prestigious higher education institutions located in various European countries and to gain international experience at prestigious companies.
Within the framework of the program, Riad Alizade gained academic opportunities at the following prestigious universities located in France, Finland, and Lithuania:
- University Jean Monnet, Saint-Étienne
- University of Eastern Finland
- University Paris-Est Créteil
- Vilnius University
The BEU graduate's international academic successes are not limited to this. He received a number of admission offers from the world's prestigious higher education institutions and became a winner of the "State Program for Youth Education at Prestigious Higher Education Institutions of Foreign Countries for 2022-2028."
Other universities and specialties Riad Alizade was admitted to:
1. Johns Hopkins University — Electrical and Computer Engineering (ranked 16th in THE rankings)
2. University of Michigan–Ann Arbor — Robotics (ranked 23rd in THE rankings)
3. Carnegie Mellon University — Electrical and Computer Engineering (ranked 24th in THE rankings)
4. Duke University — Electrical and Computer Engineering (ranked 28th in THE rankings)
5. Maastricht University — Imaging Engineering (ranked 131st in THE rankings)
It should be noted that Riad Alizade successfully completed the dual-degree program carried out by BEU with INHA University, obtaining diplomas from both higher education institutions. His inclusion in the TOP 25 of the Erasmus Mundus scholarship program, his status as a winner of the State Program, and his admission by the world's leading universities demonstrate his high academic performance, including his international competitiveness. These achievements also show that the knowledge and skills he gained in the field of engineering are highly valued in prestigious international education programs.
This achievement by the graduate is yet another example of BEU graduates successfully representing themselves in the international academic environment by gaining educational opportunities at the world's prestigious higher education institutions.