BMU məzunu dünyanın 8 nüfuzlu universitetindən qəbul alıb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) “Kompüter elmləri” ixtisasının 2026-cı il məzunu Rafət Bayramov kibertəhlükəsizlik istiqaməti üzrə dünyanın 8 nüfuzlu ali təhsil müəssisəsindən qəbul alıb.
BMU məzunu Böyük Britaniyanın Mançester Universiteti (University of Manchester), London Kral Kolleci (King’s College London), Bristol Universiteti (University of Bristol), Birmingem Universiteti (University of Birmingham) və Lids Universitetində (University of Leeds) kibertəhlükəsizlik proqramları üzrə təhsil almaq hüququ qazanıb.
Bundan əlavə, o, İtaliyanın Roma Sapienza Universitetində (Sapienza University of Rome), Macarıstanın Eötvös Loránd Universitetində (ELTE University), eləcə də Óbuda Universitetində (Óbuda University) kibertəhlükəsizlik mühəndisliyi proqramları üzrə qəbul olunub.
Rafət Bayramov təhsilini QS reytinqində dünyanın TOP 35, Avropanın isə TOP 10 universiteti sırasında yer alan Mançester Universitetində davam etdirmək qərarına gəlib. O, bu nüfuzlu ali təhsil müəssisəsində “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində təhsil alacaq.
Qazandığı uğurla bağlı fikirlərini bölüşən Rafət Bayramov BMU-da qazandığı akademik biliklərin gələcək hədəflərinin formalaşmasında mühüm rol oynadığını bildirib. Qarşıdakı mərhələdə əsas məqsədinin kibertəhlükəsizlik sahəsində müasir yanaşmaları və beynəlxalq təcrübəni dərindən mənimsəmək olduğunu qeyd edən BMU məzunu gələcəkdə Azərbaycanın sürətlə inkişaf edən rəqəmsal infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin olunmasına və informasiya təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə töhfə verməyi əsas hədəfi kimi müəyyənləşdirib.
Rafət Bayramovun qazandığı bu nəticə BMU tələbə və məzunlarının beynəlxalq səviyyədə rəqabətqabiliyyətli hazırlığının, eləcə də universitetdə müasir texnologiyalar, kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi istiqamətlərində həyata keçirilən işlərin mühüm göstəricisidir.

BEU Graduate Admitted by 8 Prestigious Universities Around the World
Rafat Bayramov, a 2026 graduate of Baku Engineering University's (BEU) "Computer Science" specialty, has received offers of admission in the field of cybersecurity from 8 prestigious higher education institutions around the world.
The BEU graduate has earned the right to study in cybersecurity programs at the University of Manchester, King's College London, the University of Bristol, the University of Birmingham, and the University of Leeds in the United Kingdom.
In addition, he was admitted to cybersecurity engineering programs at Sapienza University of Rome in Italy, and at Eötvös Loránd University (ELTE) and Óbuda University in Hungary.
Rafat Bayramov has decided to continue his studies at the University of Manchester, ranked among the world's top 35 and Europe's top 10 universities in the QS rankings. He will study at this prestigious institution within the framework of the "State Program for Youth Education at Prestigious Higher Education Institutions of Foreign Countries for 2022-2028."
Sharing his thoughts on his achievement, Rafat Bayramov noted that the academic knowledge he gained at BEU played an important role in shaping his future goals. Stating that his main goal in the next stage is to deeply master modern approaches and international experience in the field of cybersecurity, the BEU graduate has identified his main objective as contributing in the future to ensuring the security of Azerbaijan's rapidly developing digital infrastructure and strengthening information security.
This achievement by Rafat Bayramov is an important indicator of the internationally competitive training of BEU's students and graduates, as well as of the work carried out at the university in the fields of modern technologies, cybersecurity, and information security.