BMU əməkdaşı Türk Dünyası Riyaziyyat Cəmiyyətinin Elmi Komitəsinin üzvü seçilib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Riyaziyyat və kompüter elmləri kafedrasının müdiri, riyaziyyat elmləri doktoru Rakib Əfəndiyev Türk Dünyası Riyaziyyat Cəmiyyətinin (Turkic World Mathematical Society- TWMS) Elmi Komitəsinin (Bilim Kurulu) üzvü seçilib.
Riyaziyyat sahəsində fəaliyyət göstərən nüfuzlu elmi təşkilatlardan biri olan cəmiyyətin əsas məqsədi türk əsilli alimlərin dünya miqyasında inteqrasiyasını təmin etmək, onların qabaqcıl elmi mərkəzlərlə əlaqələrinin qurulmasına və möhkəmləndirilməsinə dəstək göstərməkdir. Həmçinin yeni elmi nəticələrin türk dövlətlərinin iqtisadi və elmi inkişafında tətbiqini təşviq etmək, türk dünyası alimlərinin beynəlxalq elmi ictimaiyyətdə tanınmasına töhfə verməkdir. Elmi Komitə isə təşkilatın elmi fəaliyyətinin formalaşdırılmasında, beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində və elmi təşəbbüslərin dəstəklənməsində mühüm rol oynayır.
Türk Dünyası Riyaziyyat Cəmiyyəti 1999-cu ildə təsis olunub və öz sıralarında Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Çin, ABŞ, Monqolustan və Avropa ölkələrindən olan riyaziyyatçıları birləşdirir. Cəmiyyətin VIII Beynəlxalq Konqresinin 7-9 sentyabr 2026-cı il tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Rakib Əfəndiyevin elmi fəaliyyəti son dövrdə mühüm uğurlarla yadda qalıb. Onun baş redaktoru olduğu “Journal of Contemporary and Applied Mathematics” beynəlxalq elmi jurnalı isə Scopus və SCImago indekslərinin kvartil sıralamasında Q4 səviyyəsindən Q2 səviyyəsinə yüksəlib. Bu nailiyyət jurnalın beynəlxalq elmi nüfuzunun, sitat göstəricilərinin və akademik təsirinin əhəmiyyətli dərəcədə artdığını nümayiş etdirir, eyni zamanda BMU-da elmi tədqiqatların və beynəlxalq nəşr fəaliyyətinin inkişafına verilən önəmin bariz göstəricisidir.

BEU Staff Member Elected to Scientific Committee of Turkic World Mathematical Society
Rakib Afandiyev, Head of the Department of Mathematics and Computer Sciences at Baku Engineering University (BEU) and Doctor of Mathematical Sciences, has been elected as a member of the Scientific Committee (Bilim Kurulu) of the Turkic World Mathematical Society (TWMS).
One of the most prestigious scientific organizations operating in the field of mathematics, the Society's primary objectives are to ensure the integration of scholars of Turkic origin on a global scale, to support the establishment and strengthening of their ties with leading scientific centers, to promote the application of new scientific results in the economic and scientific development of Turkic states, and to contribute to the recognition of Turkic world scholars in the international scientific community. The Scientific Committee plays a significant role in shaping the organization's scientific activities, determining directions for international cooperation, and supporting scientific initiatives.
The Turkic World Mathematical Society was founded in 1999 and brings together mathematicians from Azerbaijan, Türkiye, Russia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Uzbekistan, China, the United States, Mongolia, and European countries. The Society's VIII International Congress is scheduled to be held in Istanbul, Türkiye, on September 7–9, 2026.
It should be noted that Rakib Afandiyev's scientific work has recently been marked by another significant achievement. The international scientific journal "Journal of Contemporary and Applied Mathematics," of which he serves as Editor-in-Chief, has risen from Q4 to Q2 in the quartile rankings of the Scopus and SCImago indices. This achievement demonstrates a significant increase in the journal's international scientific standing, citation metrics, and academic impact, and is also a clear indication of the importance placed on the development of scientific research and international publishing activities at BEU.