BMU-İNHA ikili diplom proqramı üzrə qəbul planı 100 faiz doldu
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında həyata keçirilən beynəlxalq ikili diplom proqramına (BMU–İNHA İDP) 2026/2027-ci tədris ili üzrə qəbulun nəticələri açıqlanıb.
Proqrama qəbul üçün 500-ə yaxın abituriyent qeydiyyatdan keçib, onlardan 363 nəfər daxili qəbul imtahanında iştirak edib. 4 avqust 2026-cı il tarixində İNHA Universiteti tərəfindən riyaziyyat, fizika və ingilis dili fənləri üzrə keçirilən yazılı daxili imtahanın nəticələrinə əsasən, 104 nəfər tələbə proqrama qəbul olunub. Hər biri üzrə 26 nəfər olmaqla “İnformasiya texnologiyaları”, “Kompüter elmləri (Süni intellekt mühəndisliyi)”, “Data analitikası” və “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisaslarına qəbul aparılıb. Bununla da BMU-İNHA İDP üzrə ayrılmış qəbul planı 100 faiz dolub.
Qəbul olunan tələbələrin akademik göstəriciləri proqrama marağın və rəqabətin yüksək olduğunu bir daha təsdiqləyir. Belə ki, qəbul olunan 104 tələbənin 28,8 faizi 600-dən yuxarı, 57,7 faizi isə 500-dən yuxarı qəbul balı toplayıb.
Ən yüksək nəticəni 676,2 balla “Kompüter elmləri (Süni intellekt mühəndisliyi)” ixtisasına qəbul olunan Cavad Cavadzadə göstərib. Digər ixtisaslar üzrə ən yüksək ballar isə “Data analitikası” ixtisası üzrə Kənan Balakişiyevə (655,9), “İnformasiya texnologiyaları” ixtisası üzrə Yadulla Nəsirova (648,3) və “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisası üzrə Səid Qafarova (628,1) məxsusdur.
Daxili imtahandan uğur qazanan namizədlərin siyahısı Elm və Təhsil Nazirliyinə təqdim olunub və onlar Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən avtomatik qeydiyyata alınıblar. Bu səbəbdən həmin namizədlərin DİM-in ixtisas seçimi (kodlaşdırma) mərhələsində ayrıca iştirak etmələrinə ehtiyac qalmayıb.
BMU-İNHA İDP Azərbaycan Prezidentinin müvafiq sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2019–2023-cü illər üzrə Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2020-ci ildən uğurla həyata keçirilir. Prezident İlham Əliyevin 22 iyul 2025-ci il tarixli sərəncamı ilə proqramın icra müddəti 2030-cu ilədək uzadılıb.
3+1 təhsil modeli əsasında icra olunan proqram çərçivəsində tələbələr təhsillərinin ilk 3 ilini BMU-da, son 1 ilini isə İNHA Universitetində davam etdirirlər. Təhsili uğurla başa vuran məzunlara hər iki universitet tərəfindən bakalavr diplomu təqdim olunur.

The results of admission for the 2026/2027 academic year to the international dual-degree program (BEU–INHA DDP), carried out between Baku Engineering University (BEU) and INHA University of the Republic of Korea, have been announced.
Nearly 500 applicants registered for admission to the program, of whom 363 took part in the internal entrance examination. Based on the results of the written examination held by INHA University on August 4, 2026, in mathematics, physics, and English, 104 students were admitted to the program. Admission was carried out for the specialties of "Information Technologies," "Computer Science (Artificial Intelligence Engineering)," "Data Analytics," and "Electrical and Electronics Engineering," with 26 students admitted to each. As a result, the admission plan allocated for the BEU-INHA DDP has been filled 100 percent.
The academic performance of the admitted students once again confirms the high level of interest in and competition for the program. Specifically, of the 104 admitted students, 28.8% scored above 600 and 57.7% scored above 500.
The highest result was achieved by Javad Javadzade, admitted to the "Computer Science (Artificial Intelligence Engineering)" specialty with a score of 676.2. The highest scores in the other specialties belong to Kanan Balakishiyev in "Data Analytics" (655.9), Yadulla Nasirova in "Information Technologies" (648.3), and Said Gafarov in "Electrical and Electronics Engineering" (628.1).
The list of candidates who succeeded in the internal examination has been submitted to the Ministry of Science and Education, and they have been automatically registered by the State Examination Center (SEC). As a result, these candidates no longer need to separately take part in the SEC's specialty selection (coding) stage.
The BEU-INHA DDP has been successfully implemented since 2020 within the framework of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019–2023," approved by the relevant Order of the President of Azerbaijan. By Order of President Ilham Aliyev dated July 22, 2025, the implementation period of the program has been extended until 2030.
Within the program, carried out on the basis of a 3+1 educational model, students continue the first 3 years of their studies at BEU and the final 1 year at INHA University. Graduates who successfully complete their studies are awarded bachelor's diplomas by both universities.
It should be noted that, over the 6 years of its implementation, a total of 256 people have graduated from the BEU-INHA DDP to date.