BMU-İNHA İDP-nin ikinci mərhələsi üzrə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya (Cənubi) Respublikasının İNHA Universiteti arasında ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) davam etdirilməsi barədə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. İmzalanma BMU-nun rektoru Yaqub Piriyevin Koreyaya səfəri çərçivəsində baş tutub.
Tədbirdə çıxış edən İNHA Universitetinin rektoru Cho Myeong Voo Azərbaycana son səfəri zamanı ona göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib. O, iki ölkə arasında inkişaf edən münasibətlərin möhkəmlənməsində təhsil sahəsində əməkdaşlığın xüsusi rol oynadığını vurğulayıb və BMU-İNHA İDP çərçivəsində təhsil alan tələbələrin bu əlaqələrin gələcək inkişafına mühüm töhfə verəcəklərinə inandığını qeyd edib. Rektor, həmçinin formalaşmış möhkəm tərəfdaşlığın layihənin ikinci mərhələsi üzrə əməkdaşlığın davam etdirilməsi üçün etibarlı zəmin yaratdığını diqqətə çatdırıb.
BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev səmimi qarşılanmaya və xoş sözlərə görə minnətdarlığını ifadə edib. Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən 6 ildir uğurla icra olunan Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramının əhəmiyyətindən danışaraq, bu sənəd çərçivəsində həyata keçirilən ikili diplom proqramlarının xüsusi önəm daşıdığını vurğulayıb. Yaqub Piriyev BMU-İNHA İDP-nin layihənin ikinci mərhələsi üzrə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin iki ölkə arasında onilliklər ərzində formalaşmış dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini bildirib. Rektor proqram çərçivəsində sonuncu kursda Koreyada təhsil alan tələbələr üçün ötən ay Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən magistraturaya qəbul imtahanlarının onlayn formatda təşkil olunmasına diqqət çəkərək, İNHA Universitetində yaradılmış şəraitə görə qarşı tərəfə təşəkkür edib.
Sonra ikili diplom proqramının davam etdirilməsinə dair müqavilə imzalanıb.
Proqramın ikinci mərhələsi çərçivəsində bakalavriat səviyyəsində “İnformasiya texnologiyaları”, “Elektrik və elektronika mühəndisliyi”, “Kompüter elmləri (Süni intellekt mühəndisliyi)”, “Data analitikası (Data elmləri)” ixtisasları üzrə kadr hazırlığı həyata keçiriləcək. 3+1 modelinə əsaslanan proqram çərçivəsində hazırda layihənin hər iki mərhələsi üzrə 329 tələbə təhsil alır. İndiyədək proqramı 143 nəfər bitirib. İNHA Universitetində hazırda 4-cü tədris ili üzrə təhsil alan 114 tələbə isə bu ilin yay aylarında məzun olacaq.
BMU-İNHA İDP “2019-2023-cü illər üzrə Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2020-ci ildən icra olunur. Prezident İlham Əliyevin 22 iyul 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə proqramın icra müddəti 2030-cu ilədək uzadılıb.

Cooperation Agreement Signed for Second Phase of BEU-INHA DDP
A cooperation agreement on the continuation of the Dual Degree Program (BEU-INHA DDP) between Baku Engineering University and INHA University of the Republic of Korea (South) has been signed. The signing took place during a visit by BEU Rector Yaqub Piriyev to Korea.
Speaking at the signing ceremony, INHA University Rector Cho Myeong Woo expressed his gratitude for the hospitality shown to him during his recent visit to Azerbaijan. He emphasized the particular role of educational cooperation in strengthening the developing relations between the two countries, and noted his conviction that students enrolled under the BEU-INHA DDP would make a significant contribution to the future advancement of these ties. The rector also highlighted that the solid partnership that has been established provides a reliable foundation for continuing cooperation under the second phase of the project.
BEU Rector Yagub Piriyev expressed his appreciation for the warm welcome and kind words. Speaking on the significance of the State Program for Enhancing the International Competitiveness of the Higher Education System of the Republic of Azerbaijan — which has been successfully implemented for six years pursuant to the relevant Order of President Ilham Aliyev - he underscored the particular importance of the dual degree programs carried out within the framework of this document. Yagub Piriyev stated that the continuation of cooperation under the second phase of the BEU-INHA DDP would contribute to further strengthening the friendship between the two countries that has developed over decades. The rector drew attention to the fact that last month the State Examination Center organized online entrance examinations for master's degree programs for students currently studying in Korea in their final year under the program, and extended his gratitude to the host party for the conditions created at INHA University.
The agreement on the continuation of the dual degree program was subsequently signed.
Under the second phase of the program, training will be conducted at the bachelor's level in the fields of Information Technologies, Electrical and Electronics Engineering, Computer Science (Artificial Intelligence Engineering), and Data Analytics (Data Science). Under the program, which follows a 3+1 model, a total of 329 students are currently enrolled across both phases of the project. To date, 143 individuals have completed the program. A further 114 students currently in their fourth academic year at INHA University are set to graduate this summer.
The BEU-INHA DDP has been implemented since 2020 under the State Program for Enhancing the International Competitiveness of the Higher Education System of the Republic of Azerbaijan for 2019–2023. By order of President Ilham Aliyev dated July 22, 2025, the implementation period of the program has been extended until 2030.