BMU ilə Putra Malayziya Universiteti arasında əməkdaşlıq genişlənir
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Putra Malayziya Universiteti (UPM) arasında onlayn görüş keçirilib. Görüşdə Malayziyanın nüfuzlu dövlət tədqiqat universiteti ilə BMU-nun mövcud əlaqələrinin genişləndirilməsi, eləcə də mühəndislik və elmi-tədqiqat sahələrində yeni əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül mühəndislik, texnologiya və innovasiya sahələrində güclü potensiala malik UPM ilə əməkdaşlığın davamlı inkişafının universitet üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Görüşdə UPM-nin Mühəndislik fakültəsinin professorları ilə akademik mübadilə, birgə elmi-tədqiqat fəaliyyətləri, gələcək layihələr və mühəndislik sahəsində qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Hər iki universitet alimlərinin birgə tədqiqat qrupları çərçivəsində əməkdaşlıq etməsi, elmi nəşrlərin hazırlanması və beynəlxalq layihələrdə ortaq iştirak imkanları geniş müzakirə mövzusu olub.
Tərəflər BMU ilə UPM arasında əməkdaşlığın yalnız təhsil və elmi-tədqiqat sahələri ilə məhdudlaşmaması, eyni zamanda innovativ həllərin tətbiqi və gənc tədqiqatçıların beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası baxımından da mühüm perspektivlər açdığını vurğulayıblar. Qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığın gələcəkdə konkret layihələr və praktiki nəticələrlə zənginləşdirilməsi istiqamətində razılıq əldə olunub.

An online meeting bas been held between Baku Engineering University (BEU) and University Putra Malaysia (UPM). The meeting discussed the expansion of existing relations between BEU and the prestigious Malaysian state research university, as well as new opportunities for cooperation in the fields of engineering and scientific research.
BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul noted that the continuous development of cooperation with UPM, which has strong potential in the fields of engineering, technology and innovation, is of great importance for the university.
An exchange of views on academic exchange of professors of Engineering Faculty, joint scientific research activities, future projects and areas of mutual interest in the field of engineering was carried out. Cooperation between scientists of both universities as part of joint research groups, the preparation of scientific publications and joint participation in international projects were the topics of extensive discussion.
The parties emphasized that the cooperation between BEU and UPM is not limited only to the fields of education and scientific research, but also opens up important prospects in terms of the application of innovative solutions and the integration of young researchers into the international scientific environment. An agreement was reached to enrich the cooperation based on mutual trust with concrete projects and practical results in the future.