BMU ilə “MetaWay” arasında memorandum imzalanıb
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə “MetaWay” MMC arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
Memorandum elmi tədqiqatlar, nəşriyyat fəaliyyəti, akademik tədbirlər və birgə layihələr üzrə əməkdaşlığın ümumi çərçivəsini müəyyən edir. Sənəddə, həmçinin elmi nəticələrin keyfiyyətinin artırılması, məqalələrin beynəlxalq jurnallarda dərcinin genişləndirilməsi və nəşrlərin nüfuzlu elmmetrik bazalarda indekslənməsi istiqamətləri yer alıb.
İmzalanma mərasimində çıxış edən universitetin elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Ağası Məlikov akademik və elmi əməkdaşlıqların genişləndirilməsinin ali məktəbin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu bildirib. Prorektor imzalanan memorandumun elmi nəticələrin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, elmi məqalələrin beynəlxalq jurnallarda dərcinə və universitet nəşrlərinin nüfuzlu elmmetrik bazalarda indekslənməsinə müsbət təsir göstərəcəyinə, hər iki qurum üçün qarşılıqlı fayda verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
“MetaWay” MMC-nin direktoru Mehriban Məlikova isə çıxışında rəhbərlik etdiyi qurumun xarici alimlər və texnoloqların iştirakı ilə müxtəlif elmi layihələr həyata keçirdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, bu cür beynəlxalq əməkdaşlıqlar və süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi innovasiya ekosisteminin inkişafında mühüm rol oynayır, elmi fəaliyyətin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə töhfə verir.
Qeyd edilib ki, memorandum çərçivəsində yalnız universitet jurnalları deyil, eyni zamanda şirkətin elmi nəşrlərinin də inkişafı nəzərdə tutulur. Tərəflər qarşılıqlı şəkildə elmi məqalələrin keyfiyyətinin artırılması, nəşrlərin beynəlxalq elmmetrik bazalarda, o cümlədən Scopus-da indekslənməsi istiqamətində birgə fəaliyyət göstərəcəklər.
Tədbirdə, həmçinin bu cür tərəfdaşlıqların tələbələr üçün də geniş imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb. Tələbələr elmi jurnallar üçün məqalələr hazırlaya və texniki redaksiya prosesində iştirak edə bilərlər ki, bu da onların gələcək karyerası baxımından mühüm təcrübə qazanmalarına şərait yaradır.
Qeyd edək ki, “MetaWay” MMC elmi-tədqiqat layihələri (Global Research Project), beynəlxalq konfransların təşkili, süni intellektin tətbiqi üzrə ixtisaslaşan texnologiya şirkətidir. Şirkət innovativ həllər və CRM platformaları təklif edir, süni intellektin tətbiqi sahəsində layihələr həyata keçirir. BMU ilə birgə süni intellektin xarici dil tədrisində tətbiqi  mövzusunda tədbirlər keçirmək praktikası artıq mövcuddur.
Bu əməkdaşlıq tələbələrin keyfiyyətli təhsilə çıxışının genişləndirilməsi, innovasiya yönümlü elmi fəaliyyətlərin təşviqi və institusional tərəfdaşlığın gücləndirilməsi baxımından BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin 4-cü (Keyfiyyətli təhsil), 9-cu (Sənaye, innovasiya və infrastruktur) və 17-ci (Məqsədlər üçün tərəfdaşlıq) istiqamətləri ilə uyğunluq təşkil edir.

BEU and “MetaWay” Sign Memorandum of Understanding
A memorandum of understanding on cooperation has been signed between Baku Engineering University (BEU) and “MetaWay” LLC.
The memorandum defines the general framework for cooperation in scientific research, publishing activities, academic events, and joint projects. The document covers areas such as improving the quality of scientific outcomes, expanding the publication of articles in international journals, and indexing publications in reputable scientometric databases.
Speaking at the signing ceremony, Vice-Rector for Science and Innovation of the university, Agasi Malikov, stated that expanding academic and scientific cooperation is one of the key priorities of the higher education institution. The vice-rector expressed confidence that the signed memorandum will have a positive impact on improving the quality of scientific results, increasing the publication of research articles in international journals, and ensuring the indexing of university publications in reputable scientometric databases, while also bringing mutual benefits to both parties.
Director of “MetaWay” LLC, Mehriban Malikova, noted in her remarks that the company she leads implements various scientific projects with the participation of foreign scientists and technologists. She emphasized that such international collaborations, along with the application of artificial intelligence technologies, play an important role in the development of the innovation ecosystem and contribute to enhancing the quality of scientific activity.
It was noted that within the framework of the memorandum, not only university journals but also the company’s scientific publications are envisaged to be developed. The parties will jointly work to improve the quality of scientific articles and ensure their indexing in international scientometric databases, including Scopus.
The event also highlighted that such partnerships create broad opportunities for students. Students can prepare articles for scientific journals and participate in the technical editorial process, enabling them to gain valuable experience for their future careers.
It should be noted that “MetaWay” LLC is a technology company specializing in scientific research projects (Global Research Project), the organization of international conferences, and the application of artificial intelligence. The company offers innovative solutions and CRM platforms and implements projects in the field of artificial intelligence. There is already existing practice of organizing joint events with BEU on the application of artificial intelligence in foreign language teaching.
This cooperation aligns with the United Nations Sustainable Development Goals, particularly Goal 4 (Quality Education), Goal 9 (Industry, Innovation and Infrastructure), and Goal 17 (Partnerships for the Goals), in terms of expanding access to quality education for students, promoting innovation-driven scientific activities, and strengthening institutional partnerships.