BMU-da “Karyera həftəsi” çərçivəsində növbəti sərgi təşkil olunub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Müəssisələrlə əlaqələr və karyera mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Karyera Həftəsi 2025” çərçivəsində sonuncu sərgi İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin tələbə və məzunları üçün keçirilib.
Sərgi ilə tanış olan BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev şirkət nümayəndələri, tələbə və məzunlarla söhbət edib, karyera imkanları, əmək bazarının tələbləri, o cümlədən universitet-sənaye əməkdaşlığı barədə fikir mübadiləsi aparıb. Qeyd olunub ki, BMU-da informasiya texnologiyaları sahəsi üzrə ixtisasların inkişafı prioritet istiqamətlərdən biridir. Universitetdə kompüter mühəndisliyi, informasiya texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi, kompüter elmləri və data analitikası üzrə müasir tədris proqramları tətbiq olunur. Tədris prosesi yenilənmiş laboratoriyalar, praktiki məşğələlər və sənaye ilə birgə layihələr əsasında həyata keçirilir.
Tələbə və məzunların əmək bazarına inteqrasiyasını sürətləndirmək, onların bilik, bacarıqlarını işəgötürənlərin real tələblərinə uyğunlaşdırmaq, habelə universitet ilə sənaye qurumları arasında əlaqələri daha da genişləndirmək baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyan sərgidə dövlət və özəl sektorun nümayəndələri gənclərə vakansiyalar, təcrübə proqramları və karyera imkanları barədə məlumat veriblər.
Sərgidə “Azercell Telecom”, “Azerconnect Group”, “Azin Telecom”, “Bestcomp Group”, “CyberPoint”, “Rəqəmsal Tibbi Həllər”, “SinaM”, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, Gənc Mentorlar Mərkəzi, “Bypass Academy”, “Datalent”, “Paşa Bank”, “ABB”, “SecOps Academy” kimi nüfuzlu dövlət və özəl qurumlar təmsil olunub.
Qeyd edək ki, BMU-da “Karyera həftəsi” çərçivəsində bütün fakültələrin tələbələri üçün ayrı-ayrılıqda və çox sayda müxtəlif şirkətlərin iştirakı ilə təşkil olunan sərgilər universitet-sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsinə, həmçinin gənclərin karyera planlamasına mühüm töhfə verib.

Another Exhibition Organized at BEU Within the Framework of "Career Week"
The final exhibition for students and graduates of the Faculty of Information and Computer Technologies was held within the framework of "Career Week 2025" organized by the Career and Corporate Relations Center of Baku Engineering University (BEU).
BEU Rector Yagub Piriyev, who familiarized himself with the exhibition, held discussions with company representatives, students and graduates, and exchanged views on career opportunities, labor market requirements, as well as university-industry cooperation. It was noted that the development of specializations in the field of information technology is one of the priority directions at BEU. The university implements modern curricula in computer engineering, information technology, information security, computer science and data analytics. The educational process is carried out on the basis of upgraded laboratories, practical classes and joint projects with industry.
At the exhibition, which is of particular importance in terms of accelerating the integration of students and graduates into the labor market, adapting their knowledge and skills to the real requirements of employers, as well as further expanding ties between the university and industrial organizations, representatives of the public and private sectors provided young people with information about vacancies, internship programs and career opportunities.
The exhibition was represented by prestigious public and private institutions such as "Azercell Telecom", "Azerconnect Group", "Azin Telecom", "Bestcomp Group", "CyberPoint", "Digital Medical Solutions", "SinaM", Innovation and Digital Development Agency, Young Mentors Center, "Bypass Academy", "Datalent", "Pasha Bank", "ABB", "SecOps Academy".
It should be noted that the exhibitions organized at BEU within the framework of "Career Week" separately for students of all faculties and with the participation of numerous various companies have made a significant contribution to strengthening university-industry cooperation, as well as to the career planning of young people.