5 nüfuzlu universitetə qəbul olan BMU məzunu Böyük Britaniyada təhsil alacaq
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasının məzunu İsmayıl Əliyev “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın qalibi olub.
İsmayıl Əliyev 2022-ci ildə 562 balla BMU-ya qəbul olub. O, bu il bakalavr təhsilini 96,8 ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi ilə uğurla başa vurub.
BMU məzunu Böyük Britaniyanın Vorvik, Birminhem və Bristol universitetlərindən, eləcə də Latviyanın Riqa Texniki Universiteti və Litvanın Kaunas Texnologiya Universitetindən qəbul alıb.
Vorvik Universitetinə üstünlük verən İsmayıl Əliyev magistr təhsilini “Kibertəhlükəsizlik mühəndisliyi” ixtisası üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində alacaq.
Qeyd edək ki, İsmayıl Əliyevin əldə etdiyi bu uğur həm onun yüksək akademik göstəricilərinin, həm də BMU-da qazandığı bilik və bacarıqların beynəlxalq səviyyədə qiymətləndirilməsinin göstəricisidir.
BMU rəhbərliyi İsmayıl Əliyevi bu nailiyyəti münasibətilə təbrik edir, ona magistr təhsili dövründə və gələcək peşəkar fəaliyyətində uğurlar arzulayır!

BEU Graduate Admitted by 5 Prestigious Universities to Pursue Master's Studies in the United Kingdom
August 5, 2026
Ismayil Aliyev, a graduate of Baku Engineering University's (BEU) "Information Security" specialty, has become a winner of the "State Program for Youth Education at Prestigious Higher Education Institutions of Foreign Countries for 2022-2028."
Ismayil Aliyev was admitted to BEU in 2022 with a score of 562. This year, he successfully completed his bachelor's studies with an overall average performance score of 96.8.
The BEU graduate received offers of admission from the University of Warwick, the University of Birmingham, and the University of Bristol in the United Kingdom, as well as from Riga Technical University in Latvia and Kaunas University of Technology in Lithuania.
Giving preference to the University of Warwick, Ismayil Aliyev will pursue his master's studies in "Cybersecurity Engineering" within the framework of the State Program.
It should be noted that this achievement by Ismayil Aliyev is an indicator both of his high academic performance and of the international recognition of the knowledge and skills he gained at BEU.
BEU's leadership congratulates Ismayil Aliyev on this achievement and wishes him success in his master's studies and future professional career!
BEU Graduate Admitted by 5 Prestigious Universities to Pursue Master's Studies in the United Kingdom | BEU