BMU-İNHA İDP-yə 2025/2026-cı tədris ili üçün sənəd qəbulunun tarixləri
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya (Cənubi) Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramına (BMU-İNHA İDP) sənəd qəbulu və imtahan tarixləri məlum olub.
2025/2026-cı tədris ili üçün beynəlxalq ikili diplom proqrama onlayn qeydiyyat 1-9 avqust 2025-ci il tarixlərində baş tutacaq.
BMU-İNHA İDP-yə bu il üçün “Kompüter elmləri” (Süni intellekt mühəndisliyi), “Data analitikası” (Data elmləri), “İnformasiya texnologiyaları”, “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisasları üzrə qəbul aparılacaq. Proqramın tədrisi 3+1 modelinə əsaslanaraq, 3 il müddətində BMU-da, 1 il müddətində isə İNHA Universitetində nəzərdə tutulur. Təhsil müddətinin sonunda tələbələrə təhsil aldıqları ixtisas üzrə həm BMU, həm də İNHA Universiteti tərəfindən bakalavriat səviyyəsi üzrə diplomlar təqdim ediləcək. 2025/2026-cı tədris ili çərçivəsində hər bir ixtisas üzrə 25 tələbənin qəbul olunması planlaşdırılır.
Beynəlxalq ikili diplom proqramına qəbul Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən keçiriləcək qəbul imtahanlarının (bakalavriat səviyyəsi üzrə) nəticələri və İNHA Universiteti tərəfindən təşkil olunacaq daxili imtahan əsasında aparılır. BMU-İNHA İDP-də Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, 2025-ci ildə DİM imtahanlarından uğurla keçən 1-ci ixtisas qrupunun abituriyentləri (BMU-İNHA İDP-nin müəyyən edilmiş müvafiq keçid balını toplamış namizədlər) iştirak edə bilər. Bundan əlavə, proqrama müraciət etmiş namizədlər BMU ilə İNHA Universitetinin birgə təşkil etdiyi və yazılı formada olan Riyaziyyat, Fizika və İngilis dili üzrə daxili imtahandan da uğurla keçməlidir. Daxili imtahanda iştirak etmək üçün namizədlər tələb olunan sənədləri “onlayn anket forması”na daxil etməlidir (1 avqust 2025-ci il tarixindən aktiv olacaq.) Sənədlərin son qəbul tarixi 09.08.2025-ci il saat 23:55-dir. Sənədlər göstərilən tarixədək onlayn anket formasında təqdim edilməlidir.
BMU-İNHA İDP-yə qəbul üçün daxili imtahan 11 avqust tarixində keçiriləcək. İmtahan nəticələri isə 15 avqust tarixində elan ediləcək.
Proqramla bağlı ətraflı məlumatı elandan əldə edə bilərsiniz.
BMU-İNHA İDP-yə qəbul olunmuş namizədlərin siyahısı Elm və Təhsil Nazirliyinə göndərilərək, DİM-də rəsmi olaraq qeydiyyata alınır. Əlavə olaraq, qəbul olunmuş namizədlər rəsmi BMU-İNHA İDP tələbəsi statusunu qazanaraq, DİM-in ixtisas seçimində (kodlaşdırma) iştirakdan azaddırlar. BMU-İNHA İDP-yə qəbul olmayan namizədlərin DİM-in ixtisas seçimində (kodlaşdırma) iştiraklarını təmin etmək üçün kifayət qədər vaxtın ayrılması nəzərə alınmışdır.
Vurğulamaq vacibdir ki, BMU-İNHA İDP “2019-2023-cü illər üzrə Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2020-ci ildən icra olunur. Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 22 iyul 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə proqramın icra müddəti 2030-cu ilədək uzadılıb.

Dates for document submission to the BEU-INHA Dual Degree Program (DDP) for the 2025/2026 academic year
July 30, 2025
The dates for document submission and exams for the international dual degree program (BEU-INHA DDP), implemented jointly by Baku Engineering University (BEU) and INHA University of the Republic of Korea (South Korea), have been announced.
For the 2025/2026 academic year, online registration for the international dual degree program will take place from August 1 to August 9, 2025.
This year, the BEU-INHA DDP will accept students in the following fields:
• Computer Science (Artificial Intelligence Engineering)
• Data Analytics (Data Science)
• Information Technology
• Electrical and Electronics Engineering
The program follows a 3+1 model, with 3 years of study at BEU and 1 year at INHA University. At the end of the program, students will receive bachelor’s diplomas from both BEU and INHA University. For the 2025/2026 academic year, 25 students per specialty are planned to be admitted.
Admission to the international dual degree program is based on:
1. The results of the entrance exams conducted by the State Examination Center (DİM) of the Republic of Azerbaijan (bachelor’s level); and
2. An internal exam organized by INHA University and BEU, covering Mathematics, Physics, and English.
Eligible applicants are citizens of the Republic of Azerbaijan who successfully passed the 2025 DİM exams in the first subject group and achieved the minimum passing score required for BEU-INHA DDP. Additionally, applicants must successfully pass the internal written exam. To participate in the internal exam, applicants must submit the required documents via the "online application form", which will be active from August 1, 2025. The final submission deadline is August 9, 2025, at 23:55.
The internal exam for BEU-INHA DDP will be held on August 11, 2025, and the results will be announced on August 15, 2025.
Detailed information about the program can be found in the official announcement.
The list of admitted candidates will be sent to the Ministry of Science and Education and officially registered with DİM. Admitted candidates will officially gain BEU-INHA DDP student status and are exempt from participating in DİM’s specialization choice (coding) process. Sufficient time will be provided for candidates not admitted to the program to participate in DİM’s specialization choice.
It is important to note that the BEU-INHA DDP has been implemented since 2020 under the State Program on Enhancing the International Competitiveness of Azerbaijan’s Higher Education System (2019–2023). By Presidential Decree of July 22, 2025, titled “Additional Measures to Increase the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan,” the program’s implementation period has been extended until 2030.
Dates for document submission to the BEU-INHA Dual Degree Program (DDP) for the 2025/2026 academic year | BEU